Cukrzyca: globalne zagrożenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: JLX/rynekaptek.pl   14-09-2010, 14:36

Co 5 sekund rozpoznaje się nowy przypadek cukrzycy, a co 10 sekund jedna osoba umiera z powodu jej powikłań.

Światowa Organizacja Zdrowia od lat alarmuje, że cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych jakie będą dotykać społeczeństwa w najbliższym czasie.  

Na świecie chorych jest już niemal 285 milionów osób. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią 1 z 5 najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Liczba zgonów z powodu cukrzycy jest na świecie podobna do liczby umierających z powodu AIDS.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation, IDF) alarmuje, że w ciągu najbliższych 20 lat odsetek chorych na cukrzycę w populacji dorosłych wzrośnie z 9 do około 11 procent.
 Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie wydają  gigantyczne kwoty na prewencje i leczenie cukrzycy. W 2010 roku wydatki ponoszone globalnie przez opiekę zdrowotną na leczenie cukrzycy, jej powikłań oraz profilaktykę wynoszą łącznie 376 mld dolarów; do roku 2030 wartość ta przekroczy 490 mld dolarów.  

Jak pokazuje raport „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, w naszym kraju na cukrzycę choruje około 2,5 mln ludzi, ponad 750 tys. z nich jeszcze o tym nie wie i w związku z tym nie są leczeni. Szacuje się, że w 2010 roku cukrzyca będzie przyczyną ponad 29 tys. zgonów. Choroba niedokrwienna serca występuje u co drugiego chorego z cukrzycą.

Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek, a ponad 3 tys. osób z cukrzycą znajduje się na stałe w programach leczenia przewlekłego dializami. Co roku u chorych na cukrzycę przeprowadza się 14 tys. amputacji stóp.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH