Cukrzyca podczas ciąży może wpływać na biologiczny wiek dziecka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-09-2020, 14:24

Cukrzyca podczas ciąży może wpływać na biologiczny wiek dziecka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Cukrzyca ciążowa może przyspieszać proces biologicznego starzenia się potomstwa, a także zwiększać ryzyko otyłości i nadciśnienia – informują naukowcy z Rutgers School of Public Health w New Jersey. Ich wnioski opublikowało pismo „Epigenetics”.

Badania (DOI: 10.1080/15592294.2020.1790924) były prowadzone w Chinach wśród 1156 dzieci w wieku od 3 do 10 lat i ich matek, z których połowa przeszła cukrzycę ciążową.

Naukowcy analizowali zależność pomiędzy cukrzycą matki w czasie ciąży a poziomem metylacji DNA, wskazującym na wiek epigenetyczny, odzwierciedlający wpływ czynników zewnętrznych na wiek chronologiczny.

Po zestawieniu danych naukowcy zaobserwowali, że dzieci, których matki w czasie ciąży miały cukrzycę były starsze biologicznie, ważyły więcej i miały wyższe ciśnienie tętnicze niż grupa kontrolna.

- Te wyniki wskazują, ze cukrzyca ciążowa, która w USA występuje u 2-10 proc. ciężarnych kobiet rocznie, może mieć wpływ na proces biologicznego starzenia się potomstwa i wyższe ryzyko kardiometaboliczne w późniejszych latach - mówi autorka analizy dr Stephanie Shiau.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH