Cukrzyca. Terapia behawioralna? Nie, u nas od razu farmakoterapia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 08:01

Cukrzyca. Terapia behawioralna? Nie, u nas od razu farmakoterapia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na cukrzycę choruje już 2,5 mln Polaków. U większości chorych występuje cukrzyca typu 2, w przypadku której istnieją skuteczne sposoby zapobiegania. Ale czy to jest rolą diabetologów? – zastanawia się prof. Grzegorz Dzida.

Trzeba też pamiętać, że wyrównanie cukrzycy to nie tylko glikemia, ale również lipidy, ciśnienie tętnicze i masa ciała. To daje szanse na zapobieganie rozwojowi późnych powikłań cukrzycy.

Kardioprotekcja w diabetologii
Jeśli chodzi o farmakoterapię, zabiegi diabetologach koncentrują się na dwóch obszarach: optymalizacji i indywidualizacji leczenia, czyli doboru konkretnego preparatu z danej grupy do potrzeb pacjenta, z wykorzystaniem wszystkich możliwości, które dany preparat wnosi. Po drugie, przestrzegania zaleceń przez pacjenta. - Nawet najbardziej nowoczesna terapia nie działa, gdy pacjent jej nie stosuje – mówił prof. Strojek.

Przypomniał też, iż w ostatnich trzech latach nowym trendem jest zjawisko kardioprotekcji: - Wykazano, że niektóre grupy leków hipoglikemizujących poza tym, że obniżają stężenie glukozy we krwi, mają też działanie kardioprotekcyjne. Obecnie FDA wymaga, by każdy nowy lek przeciwcukrzycowy był badany pod kątem bezpieczeństwa kardiologicznego.

A jak jest w Polsce? Dyrektor Wysoczański przypomniał, że wydanie pozytywnej opinii przez Agencję dla danego leku, nie jest równoznaczne z decyzją ministra zdrowia o jego refundacji: - Staramy się oceniać nowe technologie najbardziej obiektywnie, jak się da. Jeśli chcemy zrozumieć system refundacyjny, musimy też zrozumieć sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Firmy farmaceutyczne wyceniając dany produkt biorą pod uwagę nie tylko wartość leku, ale przede wszystkim skłonność płatnika do jego sfinansowania. Cena leku jest dostosowana do możliwości finansowych danego kraju.

- W przypadku leków powszechnie stosowanych, najważniejszym czynnikiem jest budżet państwa i zapewnienie leku jak największej liczbie pacjentów. Każdorazowe próby włączenia nowego, bardzo drogiego leku, nie są łatwe – mówił przedstawiciel AOTMiT.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH