Cukrzyca. Terapia behawioralna? Nie, u nas od razu farmakoterapia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 08:01

Cukrzyca. Terapia behawioralna? Nie, u nas od razu farmakoterapia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na cukrzycę choruje już 2,5 mln Polaków. U większości chorych występuje cukrzyca typu 2, w przypadku której istnieją skuteczne sposoby zapobiegania. Ale czy to jest rolą diabetologów? – zastanawia się prof. Grzegorz Dzida.

Koszty leczenia cukrzycy
Na racjonalizację leczenia zwrócił tez uwagę Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: - Lekarze powinni brać pod uwagę również kwestie kosztowe. Sam fakt, że w badaniu klinicznym wychodzi reedukacja zdarzeń sercowo-naczyniowych o 22 proc., to jest klinicznie dla nas bardzo sugestywne i wystarczający powód, by decydować o podjęciu takiej decyzji terapeutycznej. Ale z punktu widzenia decydenta, to za mało.

- Kluczowym pytaniem jest, jakim kosztem uzyskamy dany efekt terapeutyczny. I czy nas na to stać? Dlatego ważna jest racjonalność oczekiwań środowiska medycznego. Z jednej strony mamy rosnące oczekiwania pacjentów, a z drugiej rosnące koszty systemu zdrowia i brak zwiększenia jego finansowania – mówił prof. Chlebus.

Przypomniał tez dane dotyczące kosztów leczenia cukrzycy i jej powikłań. W 2013 roku NFZ wydał na leczenie pacjentów powyżej 2,25 mld zł. Drugie tyle przeznaczono na leczenie powikłań cukrzycy, z tego ok. 1,5 mld zł na terapię powikłań sercowo naczyniowych.

- Niepokojąca jest dynamika rosnących kosztów leczenia. Jeszcze w 2009 roku było to 830 mln zł. Do tego dochodzą koszty pośrednie w postaci przedwczesnych zgonów i utraty produktywności z powodu cukrzycy i jej powikłań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH