Cukrzyca znacznie podwyższa ryzyko zgonu z powodu chorób wątroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: BBC/rynekaptek.pl   31-03-2011, 09:54

Z przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu badań porównawczych wynika, że cukrzycy są o wiele bardziej narażeni na zgon z powodu chorób wątroby niż osoby bez cukrzycy.

Serwis BBC informuje, że osoby z cukrzycą są o 70% bardziej narażone na zgon z powodu chorób wątroby niż osoby bez tej choroby.

O istnieniu związku pomiędzy cukrzycą a podwyższonym ryzykiem chorób wątroby, w tym zwłaszcza marskości, było wiadomo od dawna. Jednak do tej pory nie była znana skala tego zjawiska. 

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu porównali dane ponad 12 tysięcy osób w wieku pomiędzy 35 a 84 lata, którzy w ciągu sześciu lat (do 2007 r.) zmarli wskutek chorób wątroby. W badaniu przeanalizowano i porównano dane 1267 cukrzyków i 10 tys. osób bez cukrzycy. 

Rezultaty przeprowadzonych badań porównawczych wskazały, że wśród cukrzyków jedna na cztery osoby zmarła z powodu raka wątroby, podczas gdy wśród osób bez cukrzycy ten wskaźnik wyniósł jeden do dziesięciu. 

Badanie wykryło również, że wśród osób bez cukrzycy aż 63% zmarło z powodu chorób wątroby wywołanych przez alkohol. Wśród cukrzyków ten procent wyniósł tylko 38%. 

Więcej: BBC

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH