Cynamon redukuje tłuszcz w organizmie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-05-2017, 14:05

Cynamon redukuje tłuszcz w organizmie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy podają, że spożywanie cynamonu, zmniejsza ryzyko powstawania uszkodzeń spowodowanych spożywaniem produktów o dużej zawartości tłuszczu - taką zależność  zaobserwowali w gryzoni.

Wyniki badania dotyczące ochronnych właściwości cynamonu zaprezentowano na konferencji American Heart Association's Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology/Peripheral Vascular Disease 2017 Scientific Sessions, która odbyła się w dniach 4-6 maja w Minneapolis (USA).

Badanie zostało przeprowadzone na szczurach, które przez 12 tygodni były karmione wysokotłuszczową dietą. Część zwierząt otrzymywało w tym czasie dodatek w postaci suplementów z cynamonem.

Pod koniec badania okazało się, że szczury, które spożywały cynamon, ważyły mniej, miały mniej tłuszczu w okolicy brzucha i zdrowszy poziom cukru, insuliny oraz tłuszczu w całym organizmie - niż gryzonie obywające się bez cynamonu.

W dodatku zwierzęta karmione cynamonem posiadały mniej cząsteczek odpowiedzialnych za składowanie tłuszczu, a także więcej molekuł antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, co sprawiało, że były bardziej odporne na działanie stresu.

Na podstawie wyników eksperymentu badacze wysnuli wniosek, że cynamon redukuje szkodliwe skutki stosowania wysokotłuszczowej diety.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH