
Obecnie badane są związki między cynkiem a COVID-19, w tym wpływ niedoboru cynku na nasilenie zakażenia.
Badania oceniają też czy suplementy cynku mogą poprawić wyniki kliniczne.
W kilku badaniach klinicznych badane jest obecnie stosowanie suplementacji cynku w monoterapii lub w połączeniu z hydroksychlorochiną w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.
Dawki stosowane w zarejestrowanych badaniach klinicznych u pacjentów z COVID-19 różnią się w zależności od badań, a maksymalna dawka siarczanu cynku to 220 mg (50 mg cynku pierwiastkowego) podawana dwa razy dziennie.
Długotrwała suplementacja cynkiem może powodować niedobór miedzi z następującymi później odwracalnymi zaburzeniami hematologicznymi (np. niedokrwistością, leukopenią) i potencjalnie nieodwracalnymi objawami neurologicznymi (np. mielopatia, parestezja, ataksja, spastyczność).
"Ponadto cynk podawany doustnie może zmniejszać wchłanianie leków, które wiążą się z wielowartościowymi kationami. Ponieważ nie wykazano, aby cynk przynosił korzyści kliniczne i może być szkodliwy, eksperci odradzają stosowanie suplementacji cynkiem powyżej zalecanej diety w celu zapobiegania COVID-19, z wyjątkiem badań klinicznych" - czytamy w rekomendacji.
Amerykański NIH (National Institute of Health) przedstawił kilka badań.
W randomizowanym badaniu klinicznym, które zostało przeprowadzone w trzech akademickich ośrodkach medycznych w Egipcie, 191 pacjentów z potwierdzoną laboratoryjnie infekcją SARS-CoV-2 przydzielono losowo do grupy otrzymującej cynk w dawce 220 mg dwa razy dziennie plus hydroksychlorochinę lub samą hydroksychlorochinę przez 5 dni.
Głównymi punktami końcowymi były powrót do zdrowia w ciągu 28 dni, potrzeba wentylacji mechanicznej i zgon. Dwa ramiona zostały dopasowane pod względem wieku i płci.
Nie było istotnych różnic między dwoma ramionami w odsetku pacjentów, którzy wyzdrowiali w ciągu 28 dni (79,2% w ramieniu z hydroksychlorochiną i cynkiem w porównaniu z 77,9% w ramieniu z samą hydroksychlorochiną). Podobnie było pod względem potrzeby wentylacji mechanicznej lub zgonu.
Do retrospektywnego badania włączono 242 pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 potwierdzonym reakcją łańcuchową polimerazy, którzy zostali przyjęci do Centrum Medycznego Uniwersytetu Hoboken.
Stu dziewięćdziesięciu sześciu pacjentów (81%) otrzymywało całkowitą dzienną dawkę siarczanu cynku 440 mg (100 mg cynku pierwiastkowego); spośród nich 191 pacjentów (97%) otrzymywało również hydroksychlorochinę.
Spośród 46 pacjentów, którzy nie otrzymywali cynku, 32 pacjentów (70%) otrzymywało hydroksychlorochinę. Głównym punktem końcowym były dni od przyjęcia do szpitala do śmiertelności wewnątrzszpitalnej, a analiza pierwotna dotyczyła związku przyczynowego między terapią cynkiem a przeżyciem.
To jednoośrodkowe, retrospektywne badanie nie wykazało korzyści w zakresie śmiertelności u pacjentów, którzy otrzymywali suplementację cynkiem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych