Cytyzyna: czyżby sposób na tańsze zerwanie z nałogiem palenia?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Polski/rynekaptek.pl   12-01-2010, 10:50

W warszawskim Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kończą się pierwsze, niezależne badania kliniczne z cytyzyną.

Cytyzyna, alkaloid chinolizydynowy występujący w złotokapie pospolitym, gatunku małego drzewa lub wysokiego krzewu, ze względu na podobieństwo sposobu działania do nikotyny, stosowana jest, jako jej substytut w leczeniu objawów głodu nikotynowego. Jej stosowanie nie prowadzi do uzależnienia, a w wielką zaletą jest cena.

Kuracja przy użyciu leku zawierającego cytyzynę kosztuje około 40 zł. Dla porównania leczenie warenikliną to wydatek od 800 do 1000 zł. Dostępny na receptę tabex, produkowany na bazie cytozyny, można kupić od ponad 40 lat w Polsce. Nie spełnia jednak obecnych unijnych wymogów rejestracyjnych.

Jak podaje Dziennik Polski potencjał cytyzyny dostrzegł prof. Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii, zagorzały propagator niepalenia. Obecnie kończy się dwuletni projekt pierwszych badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą i losowo wybranymi do grupy cytyzyny lub placebo palaczami. Grupa badawcza obejmuje 740 pacjentów.

– Naszym celem jest sprawdzenie skuteczności leku. Jeśli okaże się, że różnica między skutecznością placebo a cytyzyny będzie istotna statystycznie, to być może zwiększą się szanse na rejestrację preparatu w innych krajach – stwierdza Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH