Czechy: coraz więcej zachorowań na grypę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-01-2011, 08:23

Czechy: coraz więcej zachorowań na grypę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niektórych regionach Czech chorych na grypę jest tak dużo, że można mówić o epidemii tej choroby.

Czeska służba zdrowia poinformowała w sobotę (29 stycznia) również o wykryciu grypy A/H1N1 u siedmiu pacjentów szpitali we wschodnich i środkowych Czechach.

– Już w ubiegłym roku zwracaliśmy uwagę, że pandemiczny wirus A/H1N1 stanie się częścią wirusów sezonowych. Ten szczep rozszerza się po całej Europie – powiedział naczelny epidemiolog Republiki Czeskiej, Michael Vit.

Według służb medycznych, w Czechach szerzy się epidemia grypy sezonowej; od ubiegłego tygodnia w całym kraju nastąpił 16-procentowy wzrost liczby zachorowań.

W województwach morawsko-śląskim i karlowarskim liczba chorych przekroczyła już próg epidemii, wynoszący 2 tys. chorych na 100 tys. obywateli. Poważna sytuacja panuje również w województwach: południowomorawskim, zlińskim, środkowoczeskim oraz pardubickim.

Ze względu na dużą liczbę zachorowań u dzieci, w kilku szkołach podstawowych województwa środkowoczeskiego odwołano zajęcia.

Rozprzestrzenianiu się grypy sprzyja zmienna pogoda; w takich warunkach obniża się odporność ludzkiego organizmu – dodają przedstawiciele czeskiej służby zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH