Czterowalentna szczepionka w tym sezonie grypowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   12-09-2017, 09:35

Czterowalentna szczepionka w tym sezonie grypowym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Sanofi Pasteur – dział szczepionek Sanofi – ogłosiła, że jej nowa czterowalentna szczepionka przeciw grypie VaxigripTetra będzie dostępna w 24 krajach, w tym w Polsce, w nadchodzącym sezonie grypowym.

Szczepionka VaxigripTetra została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej w 2016 roku, a w Korei Południowej w czerwcu 2017 roku. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce zostało wydane w listopadzie 2016 roku. Szczepionka Vaxigrip Tetra będzie po raz pierwszy dostępna dla mieszkańców 24 krajów powyżej 3. roku życia w sezonie grypowym 2017–2018 na półkuli północnej.

Obecnie większość szczepionek przeciwko grypie sezonowej to szczepionki trójwalentne, co oznacza, że chronią one przed trzema szczepami wirusa grypy: dwoma szczepami typu A i jednym szczepem typu B (B/Victoria albo B/Yamagata).

Na przestrzeni ostatnich sezonów grypowych regularnie obserwowano jednak jednoczesne występowanie obu szczepów typu B, przez co eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mieli trudności ze sformułowaniem wytycznych na temat tego, który szczep wirusa grypy typu B należy włączyć do szczepionek trójwalentnych.

Przykładowo, w 2015 roku w Europie 92% udokumentowanych przypadków zachorowań na grypę związanych z wirusem typu B wywołał szczep B/Victoria, którego szczepionki trójwalentne nie zawierały. Uwzględnienie drugiego szczepu typu B w szczepionce VaxigripTetra jest odpowiedzią na nieprzewidywalność występowania szczepów typu B w środowisku i pozwoli poszerzyć ochronę przeciwko grypie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH