Czy cukrzyca ma płeć? Okazuje się, że różnice są istotne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-11-2017, 14:26

Czy cukrzyca ma płeć? Okazuje się, że różnice są istotne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety częściej chorują na cukrzycę niż mężczyźni, choroba ta również nieco inaczej objawia się u nich niż u mężczyzn - powiedzieli w czwartek (9 listopada) eksperci podczas konferencji w Warszawie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz powiedziała, że w 2017 r. dzień ten poświęcony jest głównie kobietom cierpiącym na cukrzycę. - Na tę chorobę cierpi już około 200 mln kobiet na świecie, a do 2040 r. ich liczba zwiększy się jeszcze o połowę - poinformowała.

W Polsce wśród diabetyków 56 proc. to kobiety, a 44 proc. - mężczyźni. Specjaliści przekonywali jednak, że nie wynika to z tego, że kobiety są bardziej podatne na to schorzenie. Występuje ono głównie u osób po 60. roku życia, a kobiety żyją w Polsce o 9 lat dłużej niż mężczyźni. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że Polacy żyją średnio 74 lata, a Polki - 83 lata.

- Uznaliśmy, że w naszym kraju lepiej będzie pokazać różnice, jakie występują w cukrzycy u kobiet i mężczyzn - przekonywała prof. Zozulińska-Ziółkiewicz. Polskie Towarzystwo Diabetologicznego zaproponowało, żeby Światowy Dzień Cukrzycy był u nas obchodzony pod hasłem "Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć".

Specjalistka podkreśliła, że cukrzyca likwiduje o kobiet przywilej naturalnej ochrony przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Te z nich, które cierpią na cukrzycę, są o 50 proc. bardziej na nie narażone niż mężczyźni bez cukrzycy. Wynika to z tego, że choroba ta uszkadza naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a kobiety są nawet bardziej narażone na tego rodzaju zmiany (związane z cukrzycą).

- Cukrzyca od 3 do 5 razy zwiększa u kobiet ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego - pokreśliła prof. Zozulińska-Ziółkiewicz. Wiele kobiet dowiaduje się o niej dopiero po przebytym zawale serca. Na dodatek choroba niedokrwienna serca może u nich nieco inaczej przebiegać i powodować inne objawy niż u mężczyzn, co utrudnia jej wykrycie i odpowiednie wczesne leczenie.

Specjalistka powiedziała, że cukrzyca średnio o 6 lat skraca życie diabetyków, a kiedy rozwinie się u nich choroba sercowo-naczyniowa mogą oni żyć nawet o 12 lat krócej. Chorzy na cukrzycę - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - mogą odczuwać nietypowe objawy ostrego zawału serca. Ucisk w klatce piersiowej jest słabo wyczuwalny, jeśli w ogóle występuje.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH