Czy można pić alkohol po szczepionce na covid?

FARMAKOTERAPIA

Autor: TT, health.com   05-05-2021, 10:01

Czy można pić alkohol po szczepionce na covid? Na jaki czas lepiej odstawić alkohol po szczepieniu na covid-19? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W Wielkiej Brytanii eksperci doradzili mieszkańcom, aby unikali picia alkoholu w dniach poprzedzających i po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19.

Janusz Piechociński na Twitterze zamieścił wpis, zauważając w nim, że z wyników wyszukiwań przeglądarki Google wynika, że Polaków coraz częściej interesuje to, czy po szczepionce przeciwko COVID-19 można spożywać alkohol.

"Mniej popularne są chociażby frazy, czy szczepionki są bezpieczne i jaką mają skuteczność" - stwierdził.

Alkohol po szczepieniu: co na to eksperci?

Jak się okazuje, to pytanie zadają sobie nie tylko Polacy. Serwis health.com zebrał opinie z kilku państw.

W Wielkiej Brytanii eksperci doradzili mieszkańcom, aby unikali picia alkoholu w dniach poprzedzających i po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19.

- Aby mieć dobrą odpowiedź na szczepionkę, musisz mieć sprawny układ odpornościowy, więc jeśli pijesz noc przed lub wkrótce po niej, to nie pomoże - mówi dr Sheena Cruickshank, immunolog z Uniwersytet w Manchesterze.

W zeszłym miesiącu rosyjski urzędnik resortu zdrowia poszedł o wiele dalej, mówiąc, że osoby które otrzymały szczepionkę Sputnik V, powinny powstrzymać się od spożywania alkoholu przez dwa miesiące. Powinny też odstawić alkohol na dwa tygodnie przed iniekcją.

Jednak twórca tego preparatu, dr Alexander Gintsburg, powiedział później, że ta rada jest zbyt skrajna. Radził powstrzymać się od alkoholu przez trzy dni po każdym wstrzyknięciu. Gintsburg dodał, że te wytyczne dotyczą wszystkich szczepionek.

Nie ma wzmianek o alkoholu

W Stanach Zjednoczonych nie ma oficjalnych zaleceń rządowych dotyczących picia alkoholu przed lub po którejkolwiek z trzech dostępnych tam szczepionek przeciw COVID-19.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wydało wytyczne w sprawie przyjmowania leków jednocześnie ze szczepionką lub leków mających łagodzić skutki uboczne. Ale nie ma w nich wzmianki o alkoholu.

Podobnie ani badania kliniczne, ani wytyczne FDA nie zawierają odniesień do alkoholu.

Chociaż nie ma dowodów na to, że picie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 lub powoduje jakiekolwiek niepożądane skutki zdrowotne, lekarze odradzają picie alkoholu natychmiast po otrzymaniu zastrzyku.

Zadbaj o siebie, nie pij

- Skutki uboczne szczepionek obejmują bóle mięśniowe i złe samopoczucie. Połączenie tego ze skutkami ubocznymi alkoholu stwarza ryzyko pogorszenia samopoczucia” - mówi Tania Elliott z NYU Langone Health.

- Zamiast wypijać alkohol po szczepieniu, daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Skoncentruj się na odpoczynku i nawodnieniu - radzi lekarka.

- Chociaż nie ma danych na ten temat, zaleca się wstrzymanie lub ograniczenie spożycia alkoholu przez pierwsze 48-72 godziny po szczepieniu. Jest to czas, w którym pojawiają się skutki poszczepienne, takie jak zmęczenie, bóle mięśni, ból w miejscu wstrzyknięcia - mówi Jagadeesh Reddy, specjalista chorób zakaźnych ze szpitala Providence Mission Hospital w Orange County w Kalifornii.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH