
Aktywność fizyczna, intelektualna, społeczna, co najmniej 5 godzin snu na dobę, dbałość o stan naczyń krwionośnych - to sposoby pozwalające opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub poprawić stan cierpiących w początkowym stadium.
Mówili o tym eksperci podczas czwartkowej (8 czerwca) konferencji pt. "Choroba Alzheimera - czy można przed nią uciec?" w Katowicach. Jak podkreślali, dbałość o zdrowie człowieka należy rozpocząć jeszcze przed narodzeniem, kiedy jest w łonie matki.
- Zdrowa ciąża, zdrowa mama, zdrowe starzenie. Zdrowie to zasób, który budujemy od poczęcia - najpierw rodzice, dziadkowie, nasze otoczenie, a później my sami wpływamy na to, że narządy, którymi dysponujemy, zużywają się w innym tempie - powiedział śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Jarosław Derejczyk.
Przestrzegł m.in. przed dymem tytoniowym, wywołującym tzw. stres oksydacyjny, oraz dietą bogatą w kalorie, która napędza szybką przemianę materii.
- Dbając o stan swoich naczyń w młodości, zmniejszamy szansę zachorowania na chorobę Alzheimera. Ważna jest też higiena snu, świadomość roli ruchu, leczenie depresji, która powoduje szybsze starzenie mózgu - wyjaśniał dr Derejczyk.
Dodał: - Mózgi osób, które sypiają poniżej 5 godzin, również szybciej się starzeją. Mózg w ciągu całego dnia produkuje wiele różnych substancji, które muszą być z niego usunięte. Kiedy idziemy spać, w mózgu ruszają "zakłady oczyszczania miasta", które usuwają białka nagromadzone w ciągu dnia. Skracając sen nie uruchamiamy systemu oczyszczania, mózg jest zanieczyszczony.
Śląski konsultant w dziedzinie psychiatrii dr hab. Robert Pudlo przytoczył wyniki badania prowadzonego przez 2 lata w Finlandii na grupie 1260 osób w wieku 60-77 lat z wysokim ryzykiem otępienia (były to osoby o sprawności funkcji poznawczych wyraźnie niższej od oczekiwanej w stosunku do wieku).
Uczestników badania podzielono na dwie grupy - kontrolną i interwencyjną. Wszyscy byli regularnie badani i otrzymali informację na temat korzyści z aktywności fizycznej, intelektualnej, społecznej oraz zdrowej diety i potrzeby leczenia chorób układu krążenia, tyle że grupa interwencyjna - o wiele dokładniejszą.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych