Czy można uciec przed Alzheimerem?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-06-2017, 15:25

Czy można uciec przed Alzheimerem? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aktywność fizyczna, intelektualna, społeczna, co najmniej 5 godzin snu na dobę, dbałość o stan naczyń krwionośnych - to sposoby pozwalające opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub poprawić stan cierpiących w początkowym stadium.

Grupa interwencyjna miała treningi pod okiem fizykoterapeutów, a także trening funkcji poznawczych, odwiedziła też grupę chorych na chorobę Alzheimera.

Okazało się, że uczestnicy obu grup po 2 latach usprawnili swoje funkcje poznawcze i ich szybkość, funkcje wykonawcze oraz pamięć, przy czym grupa interwencyjna osiągnęła znacząco lepsze wyniki, z wyjątkiem poprawy pamięci, gdzie różnica nie była duża.

- Można więc uciec przed otępieniem, ale diabeł tkwi w szczegółach - podsumował dr Pudlo.

Choroba Alzheimera to schorzenie o charakterze neurodegeneracyjnym. Choroba prowadzi do zaniku części struktur mózgowych. Skutkuje to utratą pamięci, mowy, zdolności rozumienia i oceny sytuacji, umiejętności liczenia. Chory staje się coraz mniej samodzielny, a w zaawansowanym stadium choroby staje się całkowicie zależny od wsparcia innych osób.

Dostępne formy oddziaływania np. farmakoterapia i terapia psychospołeczna umożliwiają jedynie spowolnienie objawów choroby i złagodzenie jej przebiegu.

Anna Gumułka (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH