Czy osoba dopiero co zaszczepiona na covid może być dawcą krwi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT/ rynekaptek.pl   01-03-2021, 12:45

Czy osoba dopiero co zaszczepiona na covid może być dawcą krwi? WHO opublikowała wytyczne, czy i kiedy osoba zaszczepoina może oddać krew Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

WHO opracowała wytyczne, jak powinni zachować się potencjalni dawcy krwi w momencie, gdy są właśnie po przyjęciu szczepionki przeciw covid-19. Organizacja wskazuje na różnice, w zależności od rodzaju przyjętej szczepionki (mRNA lub np. wektorowa).

Jeśli chodzi o osoby, które uczestniczyły w badaniu klinicznym szczepionki mRNA, nie powinny oddawać krwi przez 28 dni po otrzymaniu szczepionki doświadczalnej, chyba że szczepionka zostanie następnie dopuszczona lub licencjonowana przez odpowiedni organ regulacyjny, a organ ten ustanowi alternatywną politykę dotyczącą możliwości oddawania krwi.

Oczywiście, jak podkreśla WHO, osoby, u których potwierdzono COVID-19 lub które miały ostatnio kontakt z osobą zakażoną, powinny zostać tymczasowo odsunięte od oddawania krwi, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia drogą oddechową i kontaktową w placówkach pobrania krwi oraz jako środek ostrożności przeciwko potencjalnemu przeniesieniu SARS-CoV-2 poprzez transfuzję krwi lub jej składników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH