Czy osoby zaszczepione mogą dalej zakażać?

FARMAKOTERAPIA

Autor: CDC   18-03-2021, 18:03

Czy osoby zaszczepione mogą dalej zakażać? Ryzyko przeniesienia koronawirusa przez osoby zakażone jest minimalne Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Osoby w pełni zaszczepione mogą potencjalnie nadal zarażać się wirusem COVID-19 i przenosić go na innych. Ryzyko takie jest jednak znikome.

Amerykańska Agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uaktualniła swoje rekomendacje, poświęcając w nich uwagę m.in. na kwestię zagrożenia epidemiologicznego u osób w pełni zaszczepionych.

Przede wszystkim CDC podkreśla, że szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczone obecnie do obrotu w Stanach Zjednoczonych są skuteczne, także wobec różnych szczepów, w tym szczepem B.1.1.7 (pierwotnie zidentyfikowanym w Wielkiej Brytanii).

Zaobserwowano jednak zmniejszoną neutralizację przeciwciał i skuteczność w przypadku szczepu B.1.351 (pierwotnie zidentyfikowanego w RPA).

Stosunek korzyści do ryzyka
"Rosnąca liczba dowodów sugeruje, że osoby w pełni zaszczepione są mniej narażone na bezobjawowe zakażenie i potencjalnie mniej prawdopodobne jest przeniesienie SARS-CoV-2 na inne osoby. Prowadzone są jednak dalsze badania" - podkreśla Agencja.

Dlatego wskazane jest - mimo utrzymania części środków zapobiegawczych niezależnie od statusu szczepienia - umożliwić większą aktywność osobom w pełni zaszczepionym.

Brak kwarantanny czy inne korzyści z powrotu do normalnego życia takich obywateli może korzystnie przekładać się na tych, którzy jeszcze się wahają. Efekt większej akceptacji dla szczepień może znacznie przewyższać minimalne ryzyko zachorowania na covid-19 po zaszczepieniu się lub przeniesienia wirusa na inne osoby.

Nadal jednak zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak stosowanie masek i zachowanie dystansu społecznego. "Istnieją jednak sposoby na przyjęcie zrównoważonego podejścia poprzez umożliwienie osobom zaszczepionym wznowienia niektórych czynności o niższym ryzyku" - ocenia CDC.

Rekomendacja
Ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u osób w pełni zaszczepionych nie może być całkowicie wyeliminowane tak długo, jak długo będzie trwało przenoszenie wirusa przez społeczność. Mogą one potencjalnie nadal zarażać się wirusem COVID-19 i przenosić go na innych.

Jednak korzyści wynikające ze złagodzenia niektórych środków, takich jak wymogi kwarantanny i zmniejszenie izolacji społecznej, mogą przeważyć nad pozostałym ryzykiem zachorowania na COVID-19 u osób w pełni zaszczepionych lub przeniesienia wirusa na inne osoby - ocenia agencja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH