Czy powstanie uniwersalna szczepionka przeciwko grypie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-07-2010, 15:15

Czy powstanie uniwersalna szczepionka przeciwko grypie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grupa naukowców amerykańskich zdołała uzyskać szczepionkę mogącą zwalczać u zwierząt wszelkie znane formy grypy - poinformowały media brytyjskie.

Uniwersalna szczepionka uwzględnia właściwości DNA wirusa wywołującego grypę. Szczepionka ta wystarczyła, by organizm (na razie mowa jest o testach na zwierzętach) uzyskał ochronę przed każdą formą grypy.

Wirus grypy ma zdolność szybkiego zmienienia się, co sprzyja jego błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się wśród ludności. Właściwość procesu jego mutacji polega na tym, że staje się on „niewidoczny” dla znajdujących się w organizmie człowieka antyciał systemu immunologicznego. W następstwie tego co roku w wielu rejonach świata wybuchają epidemie różnych form grypy, które – według danych Światowej Organizacji Zdrowia – powodują śmierć ok. 500 tysięcy osób.

Naukowcom z amerykańskiego Krajowego Instytutu Chorób Alergicznych i Infekcyjnych udało się być może rozwiązać problem walki ze zmieniającą się formą wirusa grypy. Znaleźli oni sposób, który umożliwia antyciałom określanie wirusa grypy na podstawie gatunkowych cech DNA niezależnie od odmiany, a także jego atakowanie.

Szczepionka została przebadana na zwierzętach. Badania przyniosły zachęcające wyniki.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH