Czy szczepionka przeciw HIV jest skuteczna?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   21-10-2009, 09:55

Czy szczepionka przeciw HIV jest skuteczna? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sukces prac nad stworzeniem preparatu zapobiegającego zakażeniu HIV ogłoszono pod koniec września podczas konferencji w Bangkoku. We wtorek (20 października) w Paryżu podano do wiadomości pełne dane dotyczące testów. Zostały one także opublikowane w New England Journal of Medicine - donosi Rzeczpospolita.

Kilka dni po konferencji w Bangkoku magazyny Science i The Wall Street Journal cytowały naukowców, którzy podważali wartość badań, ale nie podali nazwisk.

Oto ich zarzuty: autorzy badań nie są w stanie wykazać, w jaki dokładnie sposób szczepionka działa, ponadto szczepionka może być bardziej skuteczna wśród całej populacji niż u osób z tzw. grup ryzyka, tj. homoseksualistów i narkomanów i prawdopodobnie jest efektywna tylko w przypadku szczepu wirusa występującego w Tajlandii, gdzie badanie prowadzono.

Szczepionka to kombinacja dwóch preparatów. Obniża ryzyko zakażenia o 31 proc. Naukowcy pracują nad preparatem na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Tajlandii i amerykańskiego wojska.

W badaniach klinicznych nad szczepionką wzięło udział 16 tys. osób. Wśród połowy z nich, której ją podano, odnotowano 51 przypadków zakażeń HIV. Wśród tych, którzy otrzymali placebo – 74.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH