Czy witamina D ma wpływ na zakażenie covid-19?

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   03-03-2021, 10:08

Czy witamina D ma wpływ na zakażenie covid-19? Badania mają ocenić wpływ witaminy D na zakażenie covid-19 (fot. Pixabay)

Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania witaminą D, która miała pozytywnie wpływać na ryzyko zachorowania na COVID-19 i przebieg choroby. Czy badania to potwierdzają?

Niektórzy eksperci podkreślają też, że wybuch epidemii i największa liczba zakażeń nakłada się na okres zimowy, kiedy stężenie witaminy D we krwi jest najniższe. Warto podkreślić, że ponad 70% zgonów na COVID-19 odnotowanych w Chicago (USA) dotyczyło populacji Afroamerykanów, którzy mają głębszy niedobór witaminy D, prawdopodobnie z powodu pigmentacji skóry blokującej promieniowanie UVB.

Inne badanie pokazało, że u osób starszych z COVID-19, przebywających w domach opieki społecznej podanie witaminy D w jednorazowej wysokiej dawce (tzw. dawka uderzeniowa) wiązało się z mniejszą ciężkością choroby i większym współczynnikiem przeżycia.

To hipotezy, a nie dowody
Związku witaminy D z zakażeniem koronawirusem i przebiegiem klinicznym choroby nie potwierdzono jednak w wielu innych badaniach, pomimo częstego deficytu witaminy D u pacjentów. Dlatego też wielu autorów wskazuje na teoretyczne istnienie związku i wciąż określa go jako „hipotezę”.

Jest tylko jedno badanie dostępne w literaturze, z randomizacją i kontrolowanym placebo, w którym jedna grupa otrzymywała witaminę D, a druga kapsułkę imitującą witaminę D. Było przeprowadzone w Indiach, na grupie 40 osób z pozytywnym wynikiem testu, z wyłączeniem chorych w stanie ciężkim, którzy nie byli w stanie doustnie przyjmować witaminy D.

Wykazało ono, że wysoka dawka tej witaminy (60 000 j.m. dziennie, przez 7 dni), podawana w celu szybkiego wzrostu stężenia 25(OH)D do poziomu >50 ng/ml spowodowała zmniejszenie stanu zapalnego oraz skutkowała większym odsetkiem pacjentów z negatywnym, w okresie do 3 tygodniu wynikiem testu SARS-CoV-2 RNA (62.5% pacjentów z grupy badanej vs. 20.8% z grupy kontrolnej).

Ekspert przytacza stanowisko Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z 13 października 2020 roku: stosowanie witaminy D nie jest wskazane, o ile nie uzasadnia tego inne schorzenie pacjenta. (...) stosowanie witaminy D jest bezzasadne w odniesieniu do zakażenia SARS-CoV-2.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH