Czym skutkuje duży przyrost wagi na wczesnym etapie ciąży?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   05-09-2017, 14:48

Czym skutkuje duży przyrost wagi na wczesnym etapie ciąży? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zbyt duży przyrost masy ciała na wczesnym etapie ciąży ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka - wynika z nowego badania amerykańskich naukowców. Jest to największa w historii analiza wpływu przyrostu masy ciała ciężarnej na wielkość noworodka.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Obesity”. Jego autorami są naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (USA) - podaje serwis Nauka w Polsce.

W badaniu wzięło udział 16 218 chińskich kobiet w ciąży. Naukowcy śledzili zmiany ich masy ciała w poszczególnych trymestrach.

Okazało się, że przyrost wagi na wczesnym etapie ciąży - przed 24. tygodniem - ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka (niezależnie od późniejszego przyrostu masy ciała). Matki, które w pierwszym trymestrze przybrały na wadze więcej niż przewidują normy medyczne, 2,5 razy częściej rodziły niemowlęta ze zbyt dużą masą urodzeniową.

Tymczasem, jak przypominają autorzy pracy, wiele dotychczasowych badań dowiodło, że otyłość matki, zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży oraz wysoka masa urodzeniowa dziecka to bardzo ważne czynniki rozwoju nadwagi i otyłości w późniejszym życiu dziecka.

- Ginekolodzy położnicy powinni zacząć edukować swoje pacjentki odnośnie wpływu wagi w czasie ciąży na rozwój dziecka i zwiększenie ryzyka otyłości w jego przyszłym życiu - uważa prof. Leanne M. Redman, główna autorka omawianej pracy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH