Czynnik wzrostu o nazwie IGF-II poprawia pamięć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2011, 07:38

Podawanie szczurom naturalnie występującego białka o nazwie insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-II) znacząco poprawia zapamiętywanie i zapobiega zapominaniu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

IGF-II bez problemu przenika przez barierę krew–mózg, tak że są realne szanse, iż w niedługim czasie stanie się lekiem poprawiającym zdolności poznawcze np. u chorych na zespół stresu pourazowego.

Cristina Alberini wraz z zespołem z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku wykazała, że podawanie do hipokampa szczurów czynnika IGF-II po sesji poznawczej (kiedy szczury uczyły się gdzie nie można wchodzić, żeby nie otrzymać bolesnego bodźca), znacząco poprawia zapamiętywanie informacji.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że IGF-II bierze udział w mechanizmie konsolidacji czyli utrwalania przyswojonych informacji. Zdaniem autorów badań, wyniki wskazują że IGF-II rozpoczyna kaskadę przekazywania sygnału, która wzmacnia przekazywanie informacji przez synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi.

Naukowcy sugerują jednak, że aby działanie IGF-II było skuteczne, czynnik musi być podany w stosunkowo krótkim czasie po zaprezentowaniu nowych informacji – podczas konsolidacji pamięci – około tygodnia do dwóch od sesji poznawczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH