Darmowe testy na wirusa HCV w ponad 200 miejscach w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-12-2018, 14:03

Darmowe testy na wirusa HCV w ponad 200 miejscach w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ponad 200 ośrodkach w Polsce można wykonać bezpłatne testy w kierunku wirusa HCV (testy anty-HCV), który potajemnie niszczy wątrobę, prowadząc do jej marskości i raka wątrobowokomórkowego – poinformowali PAP organizatorzy programu „Zdrowa wątroba”.

Jak podkreślają w informacji prasowej, wykrywanie zakażenia wirusem HCV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), jest o tyle istotne, że w Polsce refundowane są skuteczne terapie prowadzące do wyleczenia WZW C u 99 proc. pacjentów. Tymczasem spośród ok. 200 tys. zakażonych HCV Polaków jedynie 15 proc. wie o swoim zakażeniu.

- Pilotaż programu +Zdrowa wątroba+ jest realizowany od połowy października 2018 r. we współpracy ze służbami medycyny pracy w całym kraju. Lista podmiotów leczniczych biorących udział w programie jest dostępna na stronie www.zdrowawatroba.pl - poinformował cytowany w informacji prasowej Tomasz Jan Prycel, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC, które opracowało program wspólnie z Fundacją "Gwiazda Nadziei" oraz Europejską Fundacją Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych.

Informacje o około 200 ośrodkach, które wykonują bezpłatne testy anty-HCV, można również znaleźć na stronie Fundacji "Gwiazda nadziei" http://www.gwiazdanadziei.pl/536-bezplatne-badania-na-hcv.

Szacuje się, że w Polsce na przewlekłe choroby wątroby cierpi ponad 400-500 tysięcy osób. - Mniej więcej 40 proc. wszystkich chorób wątroby to choroby o etiologii zakaźnej - powiedziała prof. Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we wtorek 11 grudnia na konferencji prasowej, na której prezentowano program "Zdrowa wątroba".

Połowę z nich stanowi wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), wywołane przez wirusa HCV, a połowę wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), wywołane przez wirusa HBV. Wśród pozostałych najważniejszych przewlekłych schorzeń wątroby specjalistka wymieniła: alkoholową oraz metaboliczną (związaną z otyłością i cukrzycą) chorobę wątroby.

- Na HCV skupiamy się dlatego, że ze wszystkich chorób wątroby jest ona całkowicie wyleczalna. Wśród moich pacjentów z WZW C 99 proc. zostaje wyleczonych całkowicie - podkreśliła prof. Piekarska. Dodała, że nowe terapie na WZW C trwają jedynie 8-12 tygodni, nie mają praktycznie działań niepożądanych i - co bardzo ważne - są w Polsce w pełni refundowane.

- W Polsce jesteśmy w fantastycznej sytuacji, bo wszystkie leki dla chorych na WZW C są refundowane i w tej chwili praktycznie nie ma kolejek do leczenia. Teraz chodzi nam o to, żeby pacjentów zakażonych HCV znaleźć - wyjaśniła specjalistka.

Dodała, że w Polsce liczba osób zakażonych HCV jest szacowana na ok. 200 tys. osób, z czego tylko 15-20 proc. jest tego faktu świadoma.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH