Depresja i antydepresanty zwiększają ryzyko osteoporozy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-06-2015, 09:46

Depresja i antydepresanty zwiększają ryzyko osteoporozy

Nawracające epizody depresji oraz leczenie antydepresantami wiąże się z ubytkiem masy kostnej i podwyższonym ryzykiem osteoporozy u mężczyzn - czytamy w ,,Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions".

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz Uniwersytetu Deakin (Australia) ustalili, że nawracająca depresja koreluje u mężczyzn z obniżeniem gęstości kości. Podobne efekty daje stosowanie leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (popularnych antydepresantów), ale wtedy stopień demineralizacji kości zależy od ogólnej masy ciała pacjenta.

W badaniu wzięło udział 928 mężczyzn w wieku od 24 do 98 lat. W momencie przeprowadzania wywiadów 9 proc. z nich cierpiało na pojedynczy epizod depresyjny, 5 proc. borykało się z nawracającą depresją, a 7 proc. przyjmowało leki przeciwdepresyjne.

Analizy wykazały, że nawracająca depresja była związana z niższym wskaźnikiem mineralnej gęstości kości (BMD) w okolicy przedramienia i w odniesieniu do całego ciała - odpowiednio -6,5 proc. oraz -2,5 proc. w porównaniu z mężczyznami bez historii zaburzeń depresyjnych.

Stosowanie antydepresantów korelowało z niższym wskaźnikiem BMD tylko w przypadku panów o stosunkowo małej masie ciała. Wiązało się np. z osłabieniem kości biodrowych u mężczyzn ważących mniej niż 110 kg oraz kości przedramienia u mężczyzn, których waga była mniejsza niż 75 kg.

Zgodnie z wynikami niniejszego badania nawracająca depresja i antydepresanty mogą zwiększać u mężczyzn ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i większą podatnością na złamania. Czynnikami sprzyjającymi osteoporozie są m.in. niska aktywność fizyczna, palenie papierosów oraz niedobór wapnia i witaminy D, a u kobiet menopauza. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH