Depresja jest chorobą śmiertelną. Ale można ją leczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   31-03-2017, 08:02

Depresja jest chorobą śmiertelną. Ale można ją leczyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Depresja to choroba śmiertelna. Nieleczona, w najgorszym wypadku może być przyczyną samobójstwa. Według szacunków, nawet do 25 proc. chorych decyduje się na tak drastyczny krok – powiedziała dr hab. Ewa Bałkowiec – Iskra z WUM.

Współcześnie prowadzone badania epidemiologiczne wskazują, że depresja dotyka 12-15 proc. społeczeństwa i jej ryzyko wzrasta wraz z wiekiem człowieka. Rozwija się niezależnie od środowiska, stopnia wykształcenia czy majętności. Nawet do 25 proc. chorych zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu, cierpi z powodu depresji o różnym stopniu nasilenia - mówiła dr hab. Ewa Bałkowiec – Iskra z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, podczas konferencji "Współczesne leki przeciwdepresyjne" zorganizowanej przez URPL (Warszawa, 30 marca br.).

Z danych wynika też, iż to kobiety są diagnozowane dwukrotnie częściej niż mężczyźni, jednak to mężczyźni nawet trzy razy częściej popełniają samobójstwa z powodu depresji.

Trudności w diagnozowaniu
Badania wskazują, że bagatelizowana bądź źle leczona depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą, najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób 15-29 lat.

- Depresja jest chorobą śmiertelną. Jeżeli pacjent nie otrzyma wsparcia psychiatrycznego bądź farmakologicznego, może to doprowadzić do podjęcia przez niego próby samobójczej. Według szacunków, nawet do 25 proc. chorych decyduje się na tak drastyczny krok – powiedziała ekspert.

Podkreśliła, że depresja bardzo często przebiega niezdiagnozowana: - Nawet do 15 proc. pacjentów, którzy znajdują się pod stałą opieką lekarza pierwszego kontaktu, cierpi z powodu nieleczonej depresji, niekiedy będącej już w zaawansowanym stadium.

Z czego to wynika? Jak wyjaśniła ekspertka, przede wszystkim z faktu, że pacjenci potrafią się doskonale maskować, wówczas lekarz ma trudności z postawieniem właściwej diagnozy. Chorzy często nie zdają sobie sprawy z choroby, nie dopuszczają myśli, że są chorzy i że potrzebują pilnej pomocy.

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku osób, które wiedzą, że „mają problem”, lecz nie podejmują wysiłku, aby wyjść z choroby. Rządzi nimi strach przed rozpoznaniem depresji, który ma związek ze stereotypami na temat choroby, jakie panują w społeczeństwie. Pacjenci boją się ostracyzmu, stygmatyzacji (utraty przyjaciół, pracy), niewystarczająco też wierzą w skuteczność leczenia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH