Dermografizm – zagadkowa choroba

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   28-07-2017, 11:27

Dermografizm – zagadkowa choroba Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kiedyś pokrzywkę leczono hydroksyzyną, czyli lekiem na uspokojenie. Dziś stosuje się leki blokujące histaminę. Nadal nie wiadomo jednak jakie zmiany w organizmie są za tę chorobę odpowiedzialne – tłumaczył portalowi wyborcza.pl dermatolog dr Andrzej Szmurło.

Dermografizm najczęściej występuje w dwóch postaciach – czerwonej i białej. Czerwony ma prawie każdy z nas ale jest niegroźny i nie uznaje się go za chorobę. Objawia się tym, że gdy podrapiemy skórę, to pojawiają się na niej czerwone pręgi, które bardzo szybko znikają.

Biały dermografizm z kolei występuje u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Skóra tych pacjentów jest bardzo czerwona, a po drapnięciu pojawia się na niej biała rysa.

Jest także trzeci typ choroby nazywany jest przez dermatologów pokrzywką dermograficzną.

– Gdy podrapiemy osobę cierpiącą na pokrzywkę dermograficzną, następuje uwalnianie mediatora – najprawdopodobniej histaminy, choć może także innych mediatorów pochodzących z naskórka – wyjaśnił doktor.

Dodał, że w przypadku tej pokrzywki trudno udowodnić, że jest to schorzenie genetyczne, gdyż nie wiadomo jakie zmiany w organizmie są za nią odpowiedzialne. Nie wiadomo także, dlaczego osoby z pokrzywką dermograficzną mają niestabilną błonę komórek zawierających histaminę, którą podrażnia nawet lekkie zadrapanie.

Lekarze podejrzewają, że przyczyna może być immunologiczna. Druga hipoteza mówi, że osoby cierpiące na pokrzywkę dermograficzną mają niestabilną błonę komórek zawierających histaminę.

– Kiedyś pokrzywkę leczono hydroksyzyną, czyli lekiem na uspokojenie. Dziś stosuje się leki blokujące histaminę. Chorobę zwalczają również leki zawierające rupatadynę, czyli substancję, która działa nie tylko na mechanizmy histaminowe, ale też na inne mediatory. Do końca nawet nie wiemy na jakie – przyznał dermatolog.

Więcej: www.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH