Diabetologia: wnioski są, refundacji nie ma. Dlaczego?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   29-05-2017, 08:21

Diabetologia: wnioski są, refundacji nie ma. Dlaczego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekiem z wyboru w leczeniu cukrzycy od lat pozostaje metformina, ale to nie znaczy, że farmakoterapia w diabetologii stoi w miejscu. Świat idzie w kierunku indywidualizacji leczenia, biorąc pod uwagę skuteczność terapii, jej bezpieczeństwo i efekt synergii.

- W ostatnich trzech latach nowym trendem jest zjawisko kardioprotekcji. Wykazano, że niektóre grupy leków hipoglikemizujących poza tym, że obniżają stężenie glukozy we krwi, mają też działanie kardioprotekcyjne. Obecnie FDA wymaga, by każdy nowy lek przeciwcukrzycowy był badany pod kątem bezpieczeństwa kardiologicznego- mówi prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

Wydatki na miarę budżetu
W Polsce nadal jednak jest problem z dostępnością do nowoczesnych terapii, a zanim lek trafi do refundacji, mija czasem kilka lat.

Jak przypomina Milena Kruszewska, rzecznik resortu zdrowia, kwestie związane z refundacją poszczególnych technologii lekowych reguluje ustawa o refundacji leków. Minister zdrowia, mając na uwadze uzyskanie jak największych efektów zdrowotnych w ramach dostępnych środków publicznych, wydaje decyzję o objęciu produktu leczniczego refundacją przy uwzględnieniu określonych kryteriów, w tym: rekomendacji prezesa AOTMiT, istotności stanu klinicznego, którego dotyczy wniosek o objęcie refundacją, skuteczności klinicznej i praktycznej, bezpieczeństwa stosowania, relacji korzyści zdrowotnych do ryzyka stosowania, konkurencyjności cenowej i innych.

Długa lista wniosków
Jednak pacjenci i lekarze zwracają uwagę, że od lat nie wprowadzono do refundacji w Polsce żadnych nowych leków doustnych. Pytamy w resorcie zdrowia, czy minister mile zaskoczy diabetyków. Jak się dowiadujemy, do ministra wpłynęły wnioski o objęcie refundacją nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych, zarówno antagonistów receptora GLP-1, inhibitorów DPP-4, jak i gliflozyn.

Lista tych preparatów jest pokaźna: agoniści peptydu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1): Victoza (Liraglutidum) i Bydureon (Exenatidum); inhibitory kotransportera 2 glukozy zależnego od jonów sodowych (SGLT-2): Invokana (Canagliflozinum), Forxiga (Dapagliflozinum), Jardiance (Empagliflozinum); inhibitory dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4), w tym w połączeniu z metforminą: Galvus (Wildagliptinum), Eucreas (Wildagliptinum + Metforminum), Onglyza (Saxagliptinum), Komboglyze (Saxagliptinum + Metforminum), Januvia (Sitagliptinum), Janumet (Sitagliptinum + Metforminum), Ristaben (Sitagliptinum), Ristfor (Sitagliptinum + Metforminum), Trajenta (Linagliptinum).

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH