
Na cukrzycę w Polsce choruje ok. 3 mln osób. Aktualnie szczepieni są pacjenci chorzy przewlekle m.in. z niewydolnością nerek, onkologiczni i wentylowani mechanicznie. Dołączą do nich diabetycy?
Włączenie osób chorujących na cukrzycę do grupy 1b jest uzależnione m.in. od dostaw szczepionek, trwa dyskusja na ten temat; decyzja zapadnie w najbliższych dniach - powiedział 19 marca rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Andrusiewicz był pytany o to, jakie są rekomendacje resortu jeśli chodzi o ewentualne włączenie do grupy 1b osób chorych na cukrzycę.
Rzecznik MZ odpowiedział, że dyskusja na ten temat trwa. - Jest to uzależnione między innymi od dostaw szczepionek w najbliższym czasie. Jeżeli te dostawy będą zwiększone, tak jak przewidujemy, i jak zapowiadają firmy, to nie wykluczamy, że ta grupa zostanie włączona - powiedział.
Podkreślił, że choć liczbę chorych na cukrzycę w Polsce określa się na 3 mln, to spodziewa się, że duża część tych osób, czyli osoby starsze, zostały już zaszczepione w ramach swojej grupy wiekowej.
Dopytywany o to, kiedy zapadnie decyzja ws. włączenia lub nie do grupy 1b, rzecznik MZ odpowiedział, że "zapadnie w najbliższych dniach".
W ramach grupy 1b zaszczepić się mogą pacjenci chorzy przewlekle w wybranych obszarach:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Ta grupa została rozszerzona także o osoby:
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
- oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).
Dla większości pacjentów skierowania na szczepienie będą wygenerowane automatycznie. Z uwagi na rozszerzenie grupy 1B, oraz indywidualne szczególne przypadki, niektóre osoby z grupy 1B będą musiały zgłosić się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub spotkanie osobiste).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych