Dieta bogata w tłuszcze podczas ciąży rozwija astmę u dziecka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-04-2017, 13:48

Dieta bogata w tłuszcze podczas ciąży rozwija astmę u dziecka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzieci kobiet, które w czasie ciąży stosowały dietę wysokotłuszczową, mają większe ryzyko zachorowania na astmę - dowodzą naukowcy z Oregon Health and Science University. Konsekwentne spożywanie bogatych w tłuszcze pokarmów zmienia bowiem odpowiedź immunologiczną w obrębie układu oddechowego potomstwa.

Wyniki badania ukazały się na łamach pisma "Physiological Reports" (http://dx.doi.org/10.14814/phy2.13082).

W ramach eksperymentu naukowcy badali cztery grupy młodych myszy. Pierwszą grupę pierwszą stanowiły zwierzęta będące potomstwem samic karmionych dietą wysokotłuszczową, które początkowo piły mleko swoich matek, a następnie przeszły na podobną do nich dietę (czyli bogatą w tłuszcze). Grupa druga także składała się z młodych od matek "wysokotłuszczowych", jednak po odstawieniu od mleka samic zwierzęta te karmiono dietą normalną (zbilansowaną).

Grupę trzecią i czwartą stanowiły myszy urodzone przez samice karmione normalnie (zarówno w czasie ciąży, jak i podczas laktacji), przy czym po zakończeniu laktacji część młodych przestawiono na dietę wysokotłuszczową (trzecia grupa), a pozostałe karmiono w sposób normalny (grupa czwarta).

Badacze analizowali strukturę płuc myszy ze wszystkich grup, a także określali poziom kilkunastu różnych markerów reakcji zapalnych i alergicznych. Sprawdzali m.in. opór dróg oddechowych, który jest cechą charakterystyczną astmy, a także ilość i skład komórek budujących układ oddechowy oraz stężenie substancji zapalnych w płucach.

Okazało się, że u wszystkich młodych, których matki były w czasie ciąży na diecie bogatej w tłuszcze, znacząco zwiększył się opór dróg oddechowych. Dotyczyło to nawet tych zwierząt, które po okresie picia mleka matki przestawiono na karmienie normalne (odpowiednio zbilansowane). Jak tłumaczą autorzy badania, podwyższony opór dróg oddechowych jest powszechnym zjawiskiem w przypadku astmy, co sugeruje, że dieta matki może mieć faktyczny wpływ na reaktywność układu oddechowych potomstwa.

Dodatkowo stwierdzono, że w płucach wszystkich młodych myszy, urodzonych przez samice "wysokotłuszczowe", zwiększone było stężenie substancji powodujących stan zapalny, większa liczba markerów zapalenia oraz więcej białych krwinek (czyli komórek skierowanych do walki z infekcją). Jednak młode, które po odstawieniu od mleka matek, przeszły na dietę normalną miały lepsze wyniki, niż te, które pozostały na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu.

- Otrzymane przez nas wyniki dowodzą, że obfitująca w tłuszcze dieta matki silnie wpływa na stan układu oddechowego jej potomstwa - podsumowują naukowcy z Oregonu. - Ekspozycja płodu oraz młodych karmionych mlekiem matki na tego typu dietę powoduje powstanie różnych modyfikacji w układzie immunologicznym, które zwiększają ryzyko astmy i alergii. Ograniczenie zawartości tłuszczu w diecie potomstwa może pomóc w zrównoważeniu ryzyka zdrowotnego związanego z stylem życia matki, ale niektóre zmian nie da się już cofnąć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH