Dieta śródziemnomorska jako wzorzec żywienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: ptkardio.pl/rynekaptek.pl   25-03-2011, 11:41

Dieta śródziemnomorska jako wzorzec żywienia

Wpływ stosowania diety śródziemnomorskiej na zespół metaboliczny oraz jego składowe - metaanaliza.

W skali całego świata obserwuje się obecnie gwałtowny wzrost liczby osób, u których występuje zespół metaboliczny (MS), dlatego też jest on traktowany jako globalny problem zdrowotny.

Częstość jego występowania w poszczególnych rejonach świata waha się, w zależności od źródła, w przedziale 7,4–70%. Bez względu na metody szacowania liczby chorych z MS, nie ma wątpliwości, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać lub kontrolować wzrost występowania tego zaburzenia.

Zgodnie wytycznymi NCEP ATP III (National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III) jedną z metod, która może zapobiec takiej sytuacji, jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim diety. W metaanalizie tej postarano się ocenić wpływ diety śródziemnomorskiej (MD) na MS oraz jego składowe.

Dieta śródziemnomorska jest wzorcem żywienia, który wiąże się z właściwościami kardioprotekcyjnymi. Dieta ta została zaprezentowana po raz pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku.

Charakteryzuje się ona stosowaniem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza zawartych w oliwie z oliwek), znaczną dzienną konsumpcją: owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, a także częstym spożywaniem: ryb, drobiu, orzechów oraz roślin strączkowych. Z drugiej strony, założenia MD zalecają redukcję spożywania m.in. takich produktów, jak czerwone mięso.

W celu włączenia poszczególnych badań do tej metaanalizy przestudiowano artykuły, które ukazały się przed 30 kwietnia 2010 r. oraz zostały opublikowane w jednej z baz internetowych: PubMed, Embase, Scopus, Cochrane Central Register of Controlled Trials database.

Z metaanalizy wyłączono badania, które nie zawierały: randomizacji, grupy kontrolnej, określonych dodatkowych czynników towarzyszących MD. Po uwzględnieniu tych kryteriów odrzucono 424 prace. Pozostałe 50 artykułów poddano dalszej analizie, dzięki czemu łącznie uzyskano grupę składającą się z 534 906 osób.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH