Dietetyk pomoże zmienić sposób odżywiania

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   23-12-2010, 09:08

Dietetyk pomoże zmienić sposób odżywiania

Co piąte dziecko na Mazowszu cierpi z powodu otyłości, dramatycznie wzrasta liczba małych pacjentów z cukrzycą, bulimią czy osteoporozą. W większości przypadków przyczyną choroby jest złe odżywianie.

Według WHO, nawet 70 proc. chorób ma źródło w złym odżywianiu. W ostatnich trzydziestu latach liczba otyłych nastolatków wzrosła w Polsce dziesięciokrotnie. W ciągu pięciu ostatnich lat, dwukrotnie. Oprócz otyłości, również cukrzyca i nadciśnienie urosły do rangi chorób cywilizacyjnych, z którymi borykają się także dzieci.

Nieprawidłowo żywią nawet w szpitalach
Złe przyzwyczajenia związane ze złym żywieniem dają pole do popisu dietetykom. Jak jednak pokazują dane Polskiego Towarzystwa Dietetyki, specjalistów w tej dziedzinie ubywa z publicznych placówek ochrony zdrowia.

– Zdaję sobie sprawę, że przyczyną tego stanu jest fakt, że porada dietetyka nie jest wyceniona przez NFZ, co w praktyce oznacza, iż zatrudnienie takiego pracownika generuje dla lecznicy koszty. Efekt jest taki, że coraz mniej ośrodków dostrzega potrzebę włączenia do procesu leczenia pacjenta dietetyka – mówi dr Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

W 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli przeprowadzonej w szpitalach publicznych, której celem była m.in. ocena żywienia pacjentów. NIK sprawdziła pod tym względem szpitale wielospecjalistyczne w sześciu województwach (mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie).

Kontrola w większości przypadków wypadła negatywnie. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły głównie jakości żywienia. Jak zaznaczyła NIK, część tych placówek nie zatrudniała dietetyka.

Specjalista powie, ile i jak jeść
Rolą dietetyka jest ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego, który pomoże wyniszczonemu przez chorobę organizmowi możliwie najlepiej funkcjonować. Specjalista nie tylko nauczy pacjenta doboru odpowiednich – ze względu na stan jego zdrowia – produktów, ale także miar i częstotliwości ich spożywania.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH