Dla chorych na Alzheimera nie ma realnego "dzisiaj"

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   24-03-2017, 15:23

Dla chorych na Alzheimera nie ma realnego "dzisiaj" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trudności wynikające z porozumienia się osób zdrowych z chorymi na alzheimera wynikają stąd, iż żyją one w innych światach. A to, jak bardzo te światy są różne, zależy m.in. od etapów choroby - wyjaśnia dr Patryk Piotrowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dr Piotrkowski wypowiadając się dla Gazety Wyborczej podkreśla, że zaburzenia w komunikacji z osobą chorą na alzheimera nie są pierwszymi objawami. Początkiem są zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, orientacji w przestrzeni.

Zaburzenia komunikacji pojawiają się później. Wówczas zauważamy u chorego ograniczony zakres słownictwa. Zakres używanych pojęć jest mniejszy, pojawiają się trudności z nazywaniem rzeczy po imieniu.

Wydaje się, jakby pewne słowa czy wyrażenia wypadły z głowy. W kolejnym etapie jest problem ze zrozumieniem tego, co chory mówi. Mowa chorych ulega zniekształceniu.

Ostatnim, najgorszym momentem w przebiegu choroby Alzheimera są trudności w mówieniu, w wyrażeniu tego, co pacjent chce osiągnąć. Wynika to przede wszystkim z uszkodzenia długoterminowej pamięci operacyjnej.

Lekarz radzi rodzinie, że najłatwiej utrzymać kontakt z chorym wracając w rozmowie do tematów, które nawiązują do przyjemnych wspomnień z przeszłości, czegoś, co łączy opiekuna i bliskiego. Także do czegoś, co jest dla niego interesujące w perspektywie jego doświadczeń życiowych, było pasją w młodości.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH