
10 marca ruszyła rejestracja do szczepień p/ covid-19 dla chorych przewlekle. Minister zdrowia wymienia cztery grupy pacjentów.
Szczepienia grupy pacjentów chorych przewlekle mają rozpocząć się 15 marca br. i według prognoz pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, Michała Dworczyka, wszystkie szczepienia w tej grupie zostaną wykonane w ciągu jednego tygodnia.
Kto znajduje się w tej grupie?
Zgodnie z informacją resortu zdrowia, wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Pacjenci wentylowani mechanicznie
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że osób korzystających ze świadczenia pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej jest w Polsce obecnie prawie 9 tysięcy chorych. Skierowania dla pacjentów dla tej grupy zostaną wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (CeZ).
- Stanowimy obecnie jedną z najbardziej narażonych grup pacjentów na ryzyko zgonu i powikłań w wyniku zachorowania na koronawirusa. Szczepienie przeciw COVID-19 dla osób korzystających z wentylacji mechanicznej jest ogromną szansą na poprawę jakości naszego życia. Zmniejsza ryzyko zgonu, chroni nasze zdrowie oraz pomaga naszym rodzinom i bliskim w towarzyszeniu nam w chorobie – podkreśla pacjent wentylowany mechanicznie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM! Ryszard Rusnarczyk.
W gronie pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu są osoby po wypadkach komunikacyjnych, ze stwardnieniem rozsianym, zanikiem mięśni, deformacjami klatki piersiowej oraz chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Skierowania z automatu
Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.
Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym.
Do dyspozycji są też mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych