Średni czas wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim nie przekracza 15 minut, na zadanie pytań lekarzowi chory ma jedną minutę. W efekcie pacjent wychodzi z gabinetu z receptą, nie wiedząc, jak przyjmować lek.
Błędne koło
Powstawanie interakcji wynika po części z pewnych zachowań dietetycznych. – Według powszechnie propagowanej tezy, spożywanie jedzenia typu fast food powoduje częstszą konieczność sięgania po leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, np. inhibitorów pompy protonowej czy H2-blokerów. Nie mówi się natomiast, jakie to może mieć skutki – zauważa dr Woroń.
– Preparaty omeprazolu czy pantoprazolu podwyższając PH w przewodzie pokarmowym, hamują wchłanianie kwasu acetylosalicylowego, zmniejszając efekt przecipłytkowy aspiryny.
Podobnie zmiany w zakresie efektu przeciwpłytkowego mogą występować w wyniku interakcji farmakokinetycznych u pacjentów stosujących doustnie koagulanty po spożyciu zawierających witaminę K owoców mango lub awokado lub warzyw – brokułów lub brukselki.
Również w zależności od pory dnia leki mogą wykazywać różne efekty terapeutyczne. Statyny działają silniej, gdy podamy je w godzinach wieczornych. Podobnie jak H2-blokery. Beta-blokery wykazują silniejszy efekt, gdy podane są w godzinach porannych. Leki miejscowo znieczulające dzialają silniej w godzinach wczesnopopołudniowych.
Informacje pochodzą z konferencji „Sztuka zażywania leków“, organizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (7 lipca 2010).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych