Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska zapewni długie życie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-01-2011, 10:59

Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna jest bezpieczna dla zdrowia, a wręcz zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Może w niej jednak brakować witamin B12, D i wapnia, dlatego właśnie na nie wegetarianie i weganie powinni zwrócić szczególną uwagę.

- W Wielkiej Brytanii od 1986 roku trzykrotnie wzrosła liczba osób niespożywających mięsa. W pierwszej połowie XX wieku nawet specjaliści dietę wegetariańską postrzegali jako niedoborową. W drugiej połowie XX wieku i w wieku XXI badania pokazały, że prawidłowo zbilansowana dieta roślinna może mieć znaczenie w prewencji niektórych chorób i korzystnie wpływać na długowieczność - oceniła specjalistka medycyny żywienia Małgorzata Desmond.

Jak tłumaczyła, sześć dużych badań przeprowadzanych na 85 tys. osób z różnych krajów świata wykazało, że stosowanie diety bezmięsnej może pozytywnie wpływać na długowieczność. W czterech z tych badań wykazano istotne statystycznie obniżenie ryzyka śmierci.

Dodała, że u 32 proc. badanych osób - pozostających na diecie bezmięsnej - wykazano mniejszą zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca. Badani wegetarianie rzadziej skarżyli się na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i niektóre rodzaje nowotworów - żołądka, pęcherza żółciowego czy układu limfatycznego.

Na co jednak wegetarianie powinni zwrócić szczególną uwagę? Jednym z kluczowych związków w żywieniu wegetarian jest witamina B12. Niedobory witaminy B12 w surowicy krwi wykryto u 60 proc. wegan i wegetarian. Jej brak był tym wyższy, im dłużej dana osoba pozostawała na diecie bezmięsnej niedostarczając organizmowi suplementów.

W pożywieniu wegan i wegetarian zaobserwowano również niedobory i witaminy D. Niedobory witaminy D charakterystyczne są jednak dla całej populacji. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jej suplementacja jest zalecana dla wszystkich. W przypadku wegan badacze dodatkowo obserwują niedobory wapnia.

Coraz częściej też eksperci oceniają, że zbilansowana dieta laktoowowegetariańska (akceptująca spożycie jaj i mleka) jest bezpieczna dla dzieci i zapewnia ich prawidłowy rozwój.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH