Dolnośląskie: mieszkańcy przywożą WZW A z podróży?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetawroclawska.pl/ rynekaptek.pl   06-11-2017, 08:10

Dolnośląskie: mieszkańcy przywożą WZW A z podróży? WZW typu A, to choroba przenoszona przez skażoną żywność, wodę i kał

Dolnośląski sanepid od początku br. odnotował 128 zachorowań na WZW typu A. To znaczny wzrost w porównaniu do ub.r. - wtedy zachorowały tylko 4 osoby. Jedynie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło 10 kolejnych przypadków.

Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu wyjaśnia, że  nowe przypadki zakażeń dotyczą osób pochodzących głównie z Milicza, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Dodaje, że gwałtowny wzrost zachorowań na WZW typu A spowodowany jest przede wszystkim wyjazdami do krajów azjatyckich i afrykańskich - informuje Gazeta Wrocławska.

Mieszkowska wskazuje, że ludzie wyjeżdżają, ale się nie szczepią, chociaż powinni. Lista zalecanych i obowiązkowych szczepień podczas podróży do wybranego kraju znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak informuje Sanepid, WZW typu A, to choroba przenoszona przez skażoną żywność, wodę i kał.  Skażonej żywności i wody u nas nie ma, zostaje zatem ta trzecia droga. Często wystarczy, że nie umyjemy rąk po wyjściu z toalety.

Prof. Andrzej Gładysz, były konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych przekonuje, że najskuteczniejszą ochroną są szczepienia. Szczepionka nie jest ani droga, ani trudno dostępna.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH