Dopalacze mają wpływ na wzrost zachorowań na kiłę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   17-07-2017, 11:47

Dopalacze mają wpływ na wzrost zachorowań na kiłę? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych sprzyjają przenoszeniu chorób wenerycznych – wskazuje dr Anna Piekarska z UM w Łodzi w kontekście wzrostu zachorowań na kiłę.

Jak tłumaczy dr Anna Piekarska dla Dziennika Łódzkiego, jeszcze kilka lat temu w Polsce odnotowywano pojedyncze przypadki pacjentów chorych na kiłę. Była to wyjątkowa jednostka chorobowa do hospitalizacji. Teraz pacjentów z kiłą zdarza się coraz więcej:

- To bardzo niepokojące, bo są to pacjenci zarażeni HIV. Tak więc jeśli mają wczesną kiłę, to dokonują czynności seksualnych bez zabezpieczeń. Nabywają kolejną chorobę przenoszoną drogą płciową. Należy domniemywać, że przenoszą także zakażenie HIV – twierdzi doktor.

Zauważa, że obecnie jest jeszcze jeden problem, który sprzyja przenoszeniu tych chorób drogą płciową - to kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych. Powodują zupełne zniesienie barier, ograniczeń emocjonalnych w kontaktach seksualnych:

- Niestety widzimy, że kontakty seksualne podejmowane są pod wpływem dopalaczy, różnych syntetycznych środków odurzających, które tak naprawdę są narkotykami. Staje się to powszechne i sprzyja przenoszeniu różnych chorób drogą płciową.

Więcej: http://plus.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH