Dopalacze: odlot niekontrolowany

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-09-2010, 13:12

Dopalacze: odlot niekontrolowany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dopalacze nie są alternatywą dla twardych narkotyków. Amatorzy dopalaczy dobrowolnie zażywają substancje, których szkodliwość nie jest jeszcze znana.

We wrześniu na łódzki oddział toksykologii Instytutu Medycyny Pracy trafił 15-latek, który po zażyciu dopalaczy miał zaburzenia rytmu serca, drgawki, silne pobudzenie, halucynacje. Uspakajanie serca trwało dwa dni. Takich przypadków po zażyciu dopalaczy w skali kraju jest przynajmniej kilka miesięcznie. 

Dopalacze to najczęściej substancje pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, więc mogą pozostawać w legalnym obiegu.  

Substancje te – w sposób rzekomy lub prawdziwy – mogą usprawniać funkcje poznawcze lub powodować pewnego typu doznania, które z punktu widzenia używającego mają być przyjemne.

Substancje syntetyczne
Dr Jarosław Woroń Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ wymienia te substancje, które są najczęściej stosowane do produkcji tzw. dopalaczy:

• wśród najczęściej używanych substancji syntetycznych są pochodne piperazyny, w tym najbardziej znana N-benzylopiperazyna, czyli BZP, która jest uznanym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego (OUN).  

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH