
Dopalacze nie są alternatywą dla twardych narkotyków. Amatorzy dopalaczy dobrowolnie zażywają substancje, których szkodliwość nie jest jeszcze znana.
We wrześniu na łódzki oddział toksykologii Instytutu Medycyny Pracy trafił 15-latek, który po zażyciu dopalaczy miał zaburzenia rytmu serca, drgawki, silne pobudzenie, halucynacje. Uspakajanie serca trwało dwa dni. Takich przypadków po zażyciu dopalaczy w skali kraju jest przynajmniej kilka miesięcznie.
Dopalacze to najczęściej substancje pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, więc mogą pozostawać w legalnym obiegu.
Substancje te – w sposób rzekomy lub prawdziwy – mogą usprawniać funkcje poznawcze lub powodować pewnego typu doznania, które z punktu widzenia używającego mają być przyjemne.
Substancje syntetyczne
Dr Jarosław Woroń Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ wymienia te substancje, które są najczęściej stosowane do produkcji tzw. dopalaczy:
• wśród najczęściej używanych substancji syntetycznych są pochodne piperazyny, w tym najbardziej znana N-benzylopiperazyna, czyli BZP, która jest uznanym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych