
Leczenie medyczną marihuaną dzieci z padaczką oporną na leki jest ogólnie znane na świecie. Jako lekarz mam prawo używać leków zarejestrowanych w innych państwach europejskich – stwierdził neurolog dr Marek Bochański.
Dr Marek Bachański, który za leczenie pacjentów medyczną marihuaną został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka, wrócił do kliniki neurologii, jednak jak mówił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, nie pracuje już z pacjentami, tylko zajmuje się opisywaniem badań w pracowni diagnostycznej.
CZD uznał leczenie medyczną marihuanną za nielegalne. Jak wyjaśnił doktor, terapia kannabinoidami była prowadzona legalnie, w zaakceptowanej przez cały świat formule off label, czy "lekami poza wskazaniami rejestracyjnymi":
- Preparat, który wybrałem do leczenia, jest ogólnie znany na świecie. Poza tym, jako lekarz, mam nie tylko prawo, ale i obowiązek korzystać z aktualnej wiedzy medycznej. Tym samym używać leków zarejestrowanych w innych państwach europejskich. Miałem bezczynnie patrzeć na śmierć swoich pacjentów, gdy wszystkie inne możliwości leczenia zostały wykorzystane? – zapytał.
Dodał, że nie ma dokładnych szacunków ile dzieci cierpi na padaczkę lekooporną. Ocenia się jednak, że w całym kraju takich osób jest około 115 tysięcy. Liczba ta dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych razem.
- W 70 proc. przypadków wystarczy podać odpowiednie leki. Jeśli jednak przychodzi do mnie pacjent z rozpoznaniem padaczki opornej na leki, to już z założenia był u wielu neurologów, wielokrotnie był hospitalizowany, wykonano dużo badań diagnostycznych. Mimo wielokrotnie zmienianego leczenia napady padaczki u niego nie ustały. I co wtedy?
Wskazał też, że gdy nie pomagają ani leki ani operacja, można spróbować diety ketogennej, czyli najpierw na krótko (kilka godzin) ograniczyć choremu jedzenie, a potem wprowadzić dietę wysokotłuszczową i niskowęglowanową.
Zaznaczył, że takie leczenie powinno być dostępne w każdej klinice neurologii dziecięcej w Polsce.
Więcej: https://opinie.wp.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych