Dwie firmy pracują nad doustnym lekiem przeciw COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: Roche/ rynekaptek.pl   06-11-2020, 12:32

Dwie firmy pracują nad doustnym lekiem przeciw COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firmy Roche i Atea Pharmaceuticals nawiązały partnerstwo w zakresie opracowywania, produkcji i dostarczania AT-527 – doustnego, bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego, będącego obecnie na etapie badań.

Działanie AT-527 polega na blokowaniu enzymu – wirusowej polimerazy RNA – która jest konieczna do replikacji wirusa. Lek jest obecnie w badaniu klinicznym fazy II obejmującym hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 o nasileniu umiarkowanym.

Badanie kliniczne fazy III, które ma się rozpocząć w I kwartale 2021 r., obejmie potencjalne możliwości stosowania leku u pacjentów nieprzebywających w warunkach szpitalnych. Oprócz tego AT-527 może być opracowany do stosowania profilaktycznego po ekspozycji na wirusa.

Preparat AT-527, który stanowi potencjalną opcję leczenia doustnego pacjentów hospitalizowanych, ma również potencjał, aby stać się pierwszą formą leczenia doustnego pacjentów z COVID-19 nieprzebywających w szpitalu.

Proces wytwarzania małocząsteczkowych DAA zapewnia ponadto możliwość produkcji dużych ilości bardzo potrzebnego leku. Jeżeli lek AT-527 się sprawdzi, mógłby być pomocny we wczesnym leczeniu pacjentów, ograniczaniu progresji zakażenia i przyczynić się do zmniejszenia całkowitego obciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Celem współpracy jest przyspieszenie rozwoju klinicznego i produkcji AT-527, zbadanie jego bezpieczeństwa i skuteczności, a także jak najszybsze zapewnienie pacjentom potencjalnej możliwości leczenia. W przypadku udowodnienia w badaniach klinicznych bezpieczeństwa i skuteczności AT-527 oraz jego zatwierdzenia przez organ nadzorczy Atea będzie odpowiadać za sprzedaż leku w USA, z możliwością zwrócenia się o wsparcie do Genentech, a firma Roche będzie odpowiedzialna za jego dystrybucję poza obszarem USA.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH