Dylemat klientów aptek: oryginał czy generyk?

FARMAKOTERAPIA

Autor: echodnia.eu/rynekaptek.pl   26-09-2017, 10:47

Dylemat klientów aptek: oryginał czy generyk? Klienci aptek często się zastanawiają, czy lek genetyczny działa tak samo, jak oryginalny

Farmaceuta ma obowiązek informować pacjenta o tańszym odpowiedniku. Generyk może być wytwarzany przez wielu producentów i musi mieć takie samo działanie jak oryginalny - przypomina Bożena Śliwa, wiceprezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Jak pisze portal echodnia.eu, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i Kielc przyznają, że obecnie prawie w każdej aptece farmaceuta proponuje im kupno tańszego zamiennika, a oni sami nie wiedzą jaką decyzję podjąć.

Zdaniem Pawła Baruchy, prezesa Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej sytuacja jest skomplikowana. Mieszkańcy, którzy codziennie odwiedzają apteki w nadziei że dostaną preparat, który pomoże im w ich problemach zdrowotnych są naprawdę zagubieni.

– Osobiście z tej racji, że mam także wykształcenie chemiczne, wybrałabym jednak leki oryginalne, bo chociaż zamienniki mają taką samą substancję czynną jak oryginały, to jednak substancje pomocnicze, technologie, wiązania cząsteczek mogą być inne, w związku z tym powodować nieco odmienne działanie – stwierdza.

Farmaceuta Marek Jędrzejczak, właściciel jednej z aptek w Kielcach, ma na ten problem własną receptę. - Najlepiej by było, gdyby każdy pacjent miał swojego zaufanego lekarza rodzinnego i sprawdzoną aptekę, w której udzielono by mu fachowej porady, jak ma się leczyć w tych schorzeniach, jakie mu dokuczają – uważa.

Dodaje, że w przypadku schorzeń neurologicznych, zaburzeń psychicznych, padaczki, niektórych chorób kardiologicznych, po przeszczepach nie należałoby się decydować na leki mające inną nazwę handlową, niż zapisaną na recepcie.

Bożena Śliwa, wiceprezes Kieleckiej OIA tłumaczy z kolei, że farmaceuta ma obowiązek informować pacjenta o tańszym odpowiedniku, to wynika z ustawy.

– Jeśli danego leku nie można zamienić ze względów medycznych, to go nie proponuje. Leki generyczne można zarejestrować po 20 latach, kiedy wygasa ochrona patentowa oryginału. Generyk może być wytwarzany przez wielu producentów i musi mieć takie samo działanie jak oryginalny – mówi prezes Śliwa.

Więcej: http://www.echodnia.eu/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH