Dyskusja nanocząsteczek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek   02-06-2017, 08:28

Dyskusja nanocząsteczek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porozumiewające się ze sobą nanocząsteczki mogłyby wykonywać medyczne misje wewnątrz żywego organizmu - informuje pismo "Nature Communications".

Choć naukowcy od lat potrafią tworzyć nanokonstrukcje, układając pojedyncze atomy, trudno zbudować w ten sposób użyteczne urządzenia ze względu na trudności w komunikacji pomiędzy ich elementami składowymi.

Tymczasem bakterie czy komórki ciała potrafią dzięki współpracy wykonywać zadania przekraczające możliwości każdej z osobna. W ich przypadku do komunikacji używane są sygnały chemiczne.

Reynaldo Villalonga z uniwersytetu Complutense w Madrycie postanowił nauczyć sztuczne nanocząsteczki tego samego.

Naukowcy wykorzystali dwie cząsteczki o wymiarach liczonych w dziesiątkach nanometrów (miliardowych części metra), nazwane "Janusami" - od rzymskiego boga o dwóch obliczach. Jedna strona każdej z nich zbudowana była z porowatej krzemionki, co pozwalało przenosić ładunek (w tym przypadku barwnik), druga - ze złota. Złote "oblicze" cząsteczki odpowiadało za komunikację - dzięki reagującym na sygnały chemiczne enzymom.

Gdy złota strona pierwszej cząsteczki zetknęła się z cząsteczką laktozy, rozłożyła ją, uwalniając glukozę. Z kolei złota część drugiej cząsteczki przekształciła glukozę w kwas. Pod wpływem kwasu krzemionkowa część drugiej cząsteczki uwolniła aminokwas. Reagując na jego obecność, pierwsza cząsteczka uwolniła barwnik.

Barwnik był uwalniany tylko wówczas, gdy każdy etap procesu komunikacji przebiegał prawidłowo.

Naukowcy mają nadzieję, że w podobny sposób uda się doprowadzić do współpracy całych systemów nanocząsteczek - na przykład przy leczeniu nowotworów. Niesiony przez nie lek byłby uwalniany tylko w warunkach typowych dla otoczenia chorobowo zmienionych komórek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH