Działania niepożądane, to także samospełniająca się przepowiednia?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-03-2010, 10:02

Pacjenci, którzy mają wątpliwości dotyczące przepisanych przez lekarza leków, są bardziej podatni na działania niepożądane.

Osoby, które są szczególnie przeczulone na punkcie przyjmowanych leków lub oczekują działań niepożądanych są bardziej narażone na ich wystąpienie – twierdzi na łamach „Arthritis Care & Research” dr Yvonne Nestoriuc z Uniwersytetu w Marburgu.

Lista działań niepożądanych na ulotce potrafi przerazić chorych. Z badań niemieckich naukowców wynika jednak, że niektórzy pacjenci biorą istniejące wcześniej dolegliwości za działania uboczne nowego leku lub z obawy przed ich wystąpieniem, nie stosują się do zaleceń lekarza.

W badaniach wzięło udział sto osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjentów poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego obaw związanych ze stosowaniem konkretnych leków.

W ciągu sześciu miesięcy obserwacji naukowcy zauważyli, że osoby, które były zaniepokojone potencjalnym działaniem przepisanych im środków, w rzeczywistości częściej doświadczały efektów ubocznych.

Były to głównie bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wysypka. Pacjenci ci sięgnęli po dostępne bez recepty środki mające owe działania niepożądane złagodzić, zmieniali też dawki leków bez konsultacji z lekarzem.

Zdaniem niemieckich naukowców, zachowaniom takim można byłoby zapobiec, gdyby przed przepisaniem leku lekarze rozmawiali z pacjentami na temat ich obaw i pomagali im rozwiać wątpliwości.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH