Dzieci a covid. Rzadko chorują, ale mogą też mieć ciężką postać choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT   23-03-2021, 09:02

Dzieci a covid. Rzadko chorują, ale mogą też mieć ciężką postać choroby Dzieci na ogół łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Chociaż liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest niska w porównaniu z dorosłymi, jedna trzecia hospitalizowanych dzieci trafia na oddział intensywnej terapii.

Dzieci z chorobami współistniejącymi są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci choroby. Chociaż liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest niska w porównaniu z dorosłymi, jedna trzecia hospitalizowanych dzieci z COVID-19 trafia na oddział intensywnej terapii - ocenia amerykańska Agencja CDC.

Ponadto u niewielkiej liczby dzieci może rozwinąć się rzadki, ale poważny stan związany z COVID-19 - wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C).

Zgony też są
Podczas gdy mniej dzieci zachorowało na COVID-19 w porównaniu z dorosłymi podczas pandemii, dzieci mogą zostać zarażone wirusem SARS-CoV-2, mogą zachorować na COVID-19 i przenosić wirusa na inne osoby, podobnie jak dorośli. Większość zakażonych dzieci ma łagodne objawy, a niektóre przechodzą chorobę bezobjawowo.

Chociaż ryzyko zgonu wśród dzieci jest niskie w porównaniu z dorosłymi, niektóre dzieci w Stanach Zjednoczonych zmarły z powodu COVID-19.

Doniesienia wskazują, że dzieci przebywające w placówkach opieki nad dziećmi mogą ulec zakażeniu i rozprzestrzeniać COVID-19 na innych uczestników programu opieki nad dziećmi, w domu i w społeczności.

Objawy: kaszel, gorączka i katar
Swoje dane dotyczące danych epidemiologicznych o objawy i przebieg COVID-19 wśród dzieci i młodzieży przedstawił Instytut Roberta Kocha w Niemczech.

Według wcześniejszych badań przebieg COVID-19 u większości dzieci ma bezobjawowy lub łagodny przebieg.

Dane z badania Corona-KiTa wskazały, że około 43% zakażonych dzieci w wieku od 0 do 5 lat, dla których dostępne były dane kliniczne, nie miało żadnych objawów lub stwierdzono, że nie się one charakterystyczne dla zgłaszanej choroby.

Przynajmniej jeden objaw wystąpił u 57% dzieci w wieku 0–5 lat. W danych z pierwszej fali w Niemczech wynika, że do najczęściej odnotowywanych objawów należały kaszel, gorączka i katar.

Dzieci też tracą węch i słuch
Inne możliwe objawy to ból gardła, duszność, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie płuc lub ARDS. W innych badaniach odnotowano takie objawy jak bóle mięśni, bóle w klatce piersiowej i kołatanie serca, a także utratę smaku i węchu.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego występują częściej niż u dorosłych, czasem nawet bez objawów ze strony układu oddechowego. Należy również zauważyć, że znaczna część dzieci i młodzieży ma tylko jeden objaw. Tylko bardzo niewielka część dzieci wymaga intensywnej opieki medycznej i wentylacji.

Informacje opublikowała na swojej stronie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH