Dzieci palaczy częściej chorują na astmę

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/rynekaptek.pl   12-11-2010, 08:54

- Ok. 13 proc. rodziców pali w pomieszczeniach, gdzie przebywają maluchy poniżej 36 miesiąca życia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Jedna trzecia palaczy przyznaje, że zdarza się im palić w domach, gdzie przybywają dzieci. Występowanie objawów astmy piersiowej u dzieci, które w ciągu pierwszych 3 lat życia były narażone na dym tytoniowy, jest o około 7 proc. częstsze niż u dzieci, które nie były narażone na ten czynnik – dodaje profesor.

Dzieci narażone na bierne palenie znacznie częściej mają też problemy z kichaniem, cieknącym, zatkanym nosem, chociaż nie gorączkują i objawy te nie mają podłoża wirusowego. Ponad połowa z nich ma zatkany nos po przebudzeniu.

Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce. Dla zdrowia równie groźne jest palenie bierne. I chociaż świadomość tego zjawiska rośnie w społeczeństwie, to jednak wciąż 8 mln Polaków należy do grupy palących codziennie.

15 listopada zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostaną objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH