Dzięki temu kobiety z chorobą Alzheimera żyją dłużej niż mężczyźni

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-08-2020, 15:39

Dzięki temu kobiety z chorobą Alzheimera żyją dłużej niż mężczyźni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posiadając dwa chromosomy X, kobiety otrzymują dwie dawki białka, które ma związek z mniejszym nasileniem objawów choroby Alzheimera. Sprawia to, że kobiety żyją z chorobą dłużej niż mężczyźni z podobnym poziomem toksycznych białek w mózgu – informują naukowcy z USA.

- Na chorobę Alzheimera cierpi więcej kobiet niż mężczyzn, dlatego że kobiety częściej dożywają wieku, w którym ryzyko rozwoju choroby jest najwyższe. Jednak przeżywalność kobiet dotkniętych tą chorobą jest większa - zauważa dr Dena Dubal z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, autorka badań opublikowanych na łamach pisma "Science Translational Medicine".

Badania dotyczące ekspresji genów wykazały, że w kobiecym mózgu występuje więcej białka KDM6A, gdyż gen kodujący to białko znajduje się jedynie na chromosomie X. Zaobserwowano także, że u pacjentów z chorobą Alzheimera więcej tego białka występowało w obszarach ulegających uszkodzeniom we wczesnych stadiach choroby.

Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy wykryli podwyższony poziom białka KDM6A w hipokampie, tj. części mózgu odgrywającej kluczową rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania, która ulega uszkodzeniom wcześnie w przebiegu choroby Alzheimera.

Następnie wyhodowano gryzonie stanowiące model choroby. U samców wprowadzono modyfikację genetyczną, sprawiającą, że występowały u nich dwa chromosomy X. Okazało, że z drugim chromosomem X samce żyły dłużej i lepiej radziły sobie podczas testów funkcji poznawczych niż samce z chromosomem X i Y.

Chcąc potwierdzić, że to drugi chromosom X zapewnia ochronę, naukowcy usunęli go u samic. Tak jak podejrzewano, po modyfikacji samice gorzej radziły sobie z zadaniami sprawdzającymi funkcje poznawcze i umierały szybciej.

Podczas kolejnych eksperymentów męskie i żeńskie komórki nerwowe poddano ekspozycji na rosnące dawki amyloidu beta, białka powodującego rozwój choroby Alzheimera. Męskie neurony obumierały szybciej. Różnica ta zanikała jednak, gdy badacze zmniejszyli poziom KDM6A w komórkach samic, a zwiększyli w komórkach samców.

- Wyniki tych badań sugerują, że zwiększenie poziomu białka KDM6A w mózgu może zmniejszyć nasilenie objawów choroby Alzheimera zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet - komentuje dr Dubal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH