E-papierosy też (prawdopodobnie) szkodliwe

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-12-2010, 09:13

E-papierosy też (prawdopodobnie) szkodliwe

Elektroniczne papierosy, zwane również elektronicznym systemem dostarczania nikotyny, stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, choć dostępnych jest niewiele informacji dotyczących ich wpływu na zdrowie. Ostatnie badania wykazują, że one również mogą szkodzić.

W Polsce e-papierosy są już dostępne w centrach handlowych i w Internecie. Jednak czy są bezpieczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy z University of California, w Riverside postanowili sprawdzić elektroniczne papierosy pięciu różnych marek.

Na podstawie tych badań odkryto kilka wad projektowych e-papierosów i brak ich odpowiedniego oznakowania. Badania wywołały także wątpliwości co do kontroli jakości tego produktu i kwestii jego wpływu na zdrowie. Badacze stwierdzili, że elektroniczne papierosy są prawdopodobnie szkodliwe i nawołują, aby odpowiednie organy rozważyły usunięcie e-papierosów z rynku dopóki ich bezpieczeństwo nie zostanie dokładnie sprawdzone.

W przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, które spalają tytoń, elektroniczne papierosy odparowują nikotynę wraz z innymi związkami obecnymi wewnątrz. Palacz wdycha te związki w formie aerozolu powstałego pod wpływem ogrzewania, a nie tysiące związków chemicznych i toksyn wydzielających się podczas spalania tytoniu. Nic nie wiadomo jednak o substancjach znajdujących się w parze wydobywającej się z e-papierosów.

̶ – Niektórzy wierzą, że e-papierosy stanowią bezpieczny substytut tradycyjnych papierosów. Jednak nie zostały przeprowadzone praktycznie żadne badania dotyczące elektronicznych papierosów i ich bezpieczeństwa. Nasze badania, jedne z pierwszych, wskazują, że produkty te mają wiele błędów, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne w przyszłości  – ̶  powiedział Prue Talbot, dyrektor Stem Cell Center przy UC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH