Efekt jojo: problemy nie tylko z wagą, ale i zaburzeniami snu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Hindustan Times   21-05-2021, 16:05

Efekt jojo: problemy nie tylko z wagą, ale i zaburzeniami snu Historia kobiet doświadczających cyklicznych zmian masy ciała jest powiązana ze zdarzeniami związanymi ze snem (fot. Pixabay)

Kobiety, które doświadczają efektu jojo, mają też zaburzenia snu, co zwiększa ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), chorób serca i udaru.

Efekt jojo, czyli cykliczna, naprzemienna utrata wagi i tycie, to nie tylko problem związany z niemożnością poradzenia sobie z nadwagą lub otyłością, ale też wzrost ryzyka bezsenności i innych problemów ze snem u kobiet.

Badania w tym zakresie opublikowano w Journal of Cardiovascular Nursing.

Efekt jojo = zaburzenia snu

Historia kobiet doświadczających cyklicznych zmian masy ciała jest powiązana ze zdarzeniami związanymi ze snem, w tym z krótką długością snu, jego gorszą jakością, bezsennością, zaburzeniami snu i większą dysfunkcją w ciągu dnia.

Naukowcy przeanalizowali dane 506 kobiet, których średnia wieku wynosiła 37 lat, uczestniczących w projekcie badawczym „Go Red for Women” finansowanym przez American Heart Association. Badanie objęło kobiety będące na różnych etapach życia, w tym w okresie porodu, przed menopauzą, w okresie menopauzy i po menopauzie.

Siedemdziesiąt dwa procent badanych kobiet zgłosiło jeden lub więcej epizodów cyklicznych zmian masy ciała (z wyłączeniem ciąży). Ich problemy ze snem oceniano zarówno w momencie rozpoczęcia badania, jak i podczas wizyty kontrolnej po roku. Analizy skorygowano o inne czynniki, o których wiadomo, że wpływają na efekt jojo, w tym ciążę i stan menopauzy.

Wyższe ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)

Z badania wynika, że każdy kolejny efekt jojo wiązał się z krótszym czasem snu, gorszą jakością snu, długim czasem zasypiania, cięższą bezsennością, większą liczbą zaburzeń snu, mniej wydajnym snem i częstszym stosowaniem leków nasennych.

Kobiety doświadczające tego efektu były również pięciokrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Pacjenci z OBS mają przerwy lub inne nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu. Z kolei obturacyjny bezdech senny jest ważnym czynnikiem ryzyka poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i udaru.

Odkrycia sugerują zatem, że utrzymywanie stałej masy ciała może sprzyjać lepszej jakości snu. A to przekłada się na mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH