Efekt jojo: problemy nie tylko z wagą, ale i zaburzeniami snu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Hindustan Times   21-05-2021, 16:05

Efekt jojo: problemy nie tylko z wagą, ale i zaburzeniami snu Historia kobiet doświadczających cyklicznych zmian masy ciała jest powiązana ze zdarzeniami związanymi ze snem Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Kobiety, które doświadczają efektu jojo, mają też zaburzenia snu, co zwiększa ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), chorób serca i udaru.

Efekt jojo, czyli cykliczna, naprzemienna utrata wagi i tycie, to nie tylko problem związany z niemożnością poradzenia sobie z nadwagą lub otyłością, ale też wzrost ryzyka bezsenności i innych problemów ze snem u kobiet.

Badania w tym zakresie opublikowano w Journal of Cardiovascular Nursing.

Efekt jojo = zaburzenia snu

Historia kobiet doświadczających cyklicznych zmian masy ciała jest powiązana ze zdarzeniami związanymi ze snem, w tym z krótką długością snu, jego gorszą jakością, bezsennością, zaburzeniami snu i większą dysfunkcją w ciągu dnia.

Naukowcy przeanalizowali dane 506 kobiet, których średnia wieku wynosiła 37 lat, uczestniczących w projekcie badawczym „Go Red for Women” finansowanym przez American Heart Association. Badanie objęło kobiety będące na różnych etapach życia, w tym w okresie porodu, przed menopauzą, w okresie menopauzy i po menopauzie.

Siedemdziesiąt dwa procent badanych kobiet zgłosiło jeden lub więcej epizodów cyklicznych zmian masy ciała (z wyłączeniem ciąży). Ich problemy ze snem oceniano zarówno w momencie rozpoczęcia badania, jak i podczas wizyty kontrolnej po roku. Analizy skorygowano o inne czynniki, o których wiadomo, że wpływają na efekt jojo, w tym ciążę i stan menopauzy.

Wyższe ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)

Z badania wynika, że każdy kolejny efekt jojo wiązał się z krótszym czasem snu, gorszą jakością snu, długim czasem zasypiania, cięższą bezsennością, większą liczbą zaburzeń snu, mniej wydajnym snem i częstszym stosowaniem leków nasennych.

Kobiety doświadczające tego efektu były również pięciokrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Pacjenci z OBS mają przerwy lub inne nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu. Z kolei obturacyjny bezdech senny jest ważnym czynnikiem ryzyka poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i udaru.

Odkrycia sugerują zatem, że utrzymywanie stałej masy ciała może sprzyjać lepszej jakości snu. A to przekłada się na mniejsze ryzyko chorób układu krążenia.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH