Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca? W Polsce ich nie obserwujemy

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/ PAP   11-03-2021, 20:43

Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca? W Polsce ich nie obserwujemy Minister zdrowia uspokaja po przypadkach efektów ubocznych szczepionki AstraZeneca (fot. screen)

Już 9 państw wstrzymało szczepienia przeciw covid-19 preparatem AstraZeneca: Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, Norwegia, Islandia i Włochy. Adam Niedzielski uspokaja: nie ma bezpośredniego związku między produktem a zgonami.

  • Włochy: zgon żołnierza zaszczepionego dzień wcześniej
  • Dania: możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi
  • Polska: Mamy już jedną opinię EMA, że nie ma bezpośredniego związku między produktem szczepieniowym AstraZeneca a zgonami

Włoska Agencja Leków zabroniła użycia jednej partii szczepionki przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca. Zostanie ona skierowana do badań. Decyzja, jak podała agencja ANSA, ma związek ze śmiercią 43-letniego żołnierza na Sycylii, zaszczepionego preparatem z tej serii.

W wydanym komunikacie krajowa Agencja Leków poinformowała, że weryfikuje przypadek na podstawie otrzymanej dokumentacji. Próbki szczepionki z tej partii będą poddane analizie w Instytucie Służby Zdrowia.

Nieoficjalnie wiadomo, że wstrzymano użycie preparatu w związku z wydarzeniem na Sycylii, gdzie w środę, 10 marca w wyniku zatrzymania pracy serca zmarł 43-letni żołnierz, służący w miejscowości Augusta. Dzień wcześniej został zaszczepiony przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca. Zbadane zostaną dawki z tej samej serii. Śledztwo w tej sprawie wszczęła miejscowa prokuratura.

Norwegia też analizuje sytuację
Podobnie postąpiła Norwegia. - Wstrzymujemy szczepienia preparatem AstraZeneca, ponieważ chcemy przyjrzeć się bliżej jego skutkom ubocznym. Jest to zgodne z zasadą ostrożności - powiedział na konferencji prasowej Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego (FHI).

Bukholm potwierdził, że dochodzenie w tej sprawie niezależnie od Europejskiej Agencji Leków rozpoczęła już Norweska Agencja Leków.

Poważne efekty uboczne?
W czwartek rano duńskie władze poinformowały o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła tę szczepionkę. "Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi" - napisał na Twitterze minister zdrowia Danii Magnus Heunicke.

Zanim norweskie władze ogłosiły wstrzymanie szczepienia preparatem AstraZeneca z jego podawania zrezygnowało kilka norweskich gmin, w tym Bergen, Trondheim oraz Stavanger.

Z danych FHI wynika, że w Norwegii od początku roku specyfikiem AstraZeneca zaszczepiono 127 400 osób.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały również Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy i Islandia.

W Polsce i Szwecji nadal szczepią
Na taki krok nie zdecydowała się Szwecja. "Obecnie nie uważamy, że istnieją wystarczające powody, aby zaprzestać szczepień preparatem AstraZeneca" - oświadczyła 11 marca w komunikacie szwedzka Agencja Produktów Medycznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany został dzisiaj podczas konferencji prasowej o to, czy w Polsce zanotowano przypadki zakrzepów krwi, związane z przyjęciem szczepionki AstraZeneca.

Minister zapewnił, że Polska przygląda się tej sprawie, a Europejska Agencja Leków prowadzi bardzo szczegółowy monitoring tych przypadków.

- Mamy już jedną opinię, która przez Komitet ds. Oceny Ryzyka przy EMA (Europejskiej Agencji Leków - PAP) została wydana. Wskazuje ona, że nie ma bezpośredniego związku między produktem szczepieniowym AstryZeneki a właśnie tymi przypadkami - podkreślił minister.

- U nas też nie obserwujemy takiego ryzyka czy takich sytuacji - dodał.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli m.in. nauczyciele, a od początku marca osoby z grupy zero, które jeszcze nie przyjęły żadnej dawki szczepionki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH