Egzotyczne podróże niosą ryzyko trudnych do zwalczania chorób

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, PW/rynekaptek.pl   04-08-2017, 08:24

Egzotyczne podróże niosą ryzyko trudnych do zwalczania chorób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liczba przypadków chorób przywleczonych zza granicy rośnie, z uwagi na coraz częstsze podróże turystyczne rodaków do egzotycznych krajów. W 2016 r. zarejestrowano w Polsce 41 przypadków dengi i 38 przypadków malarii. W tym roku do połowy lipca odnotowano z kolei już 43 przypadki malarii.

Planując egzotyczne wakacje warto przed wyjazdem sprawdzić wymagane szczepienia; odpoczywając przestrzegać zaleceń dot. jedzenia i napojów, a po powrocie w przypadku gorączki czy biegunki koniecznie skontaktować się z lekarzem - przypomnieli eksperci podczas czwartkowej (3 sierpnia) konferencji "Niechciane pamiątki z wakacji, czyli zasady postępowania po powrocie z egzotycznych podróży", zorganizowanej Warszawie.

- To dobra wiadomość, że Polacy są coraz zamożniejsi i coraz bardziej mobilni także w czasie wakacji, ale trzeba mieć świadomość, że oprócz przyjemności egzotyczne podróże niosą także pewne ryzyko - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył konferencji.

Zwrócił uwagę, że wyjeżdżając do krajów o niskim poziomie higieny warto zaszczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, o których już w Polsce zapomnieliśmy. Dotyczy to szczególnie dzieci, gdyż w razie zarażenia bardzo ciężko przechodzą niektóre choroby.

Gorączka? Nie ma na co czekać
Wiele chorób, które mogą zostać zawleczone do kraju z zagranicznych wojaży ma trudne do zauważenia lub niecharakterystyczne symptomy. Minister przypominał, że część chorób zakaźnych przebiega inaczej niż kiedyś. Na przykład malaria może nie dawać książkowych, klasycznych objawów. Dlatego każdy kto był w tropikach i źle się czuje tuż po przyjeździe do kraju, a nawet 2-3 miesiące po powrocie, powinien zwrócić się do lekarza, szczególnie jeśli gorączkuje, a wokół nie ma epidemii grypy.

Eksperci zgodnie wskazywali, że jeśli po powrocie z egzotycznych wakacji mamy gorączkę, biegunkę, skurczowe bóle brzucha, wysypkę, bóle stawów czy inne objawy grypopochodne trzeba koniecznie udać się do lekarza i poinformować go, że spędziło się wakacje w odległym miejscu.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH