Eksperci: 50 proc. nowych terapii przeciwnowotworowych może być nieskutecznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   05-10-2017, 14:02

Eksperci: 50 proc. nowych terapii przeciwnowotworowych może być nieskutecznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z najnowszych badań brak jest dowodów, by połowa nowych zatwierdzonych w Unii Europejskiej terapii antynowotworowych przedłużała życie pacjentów lub poprawiała jego jakość - podaje Kopalnia Wiedzy.

Naukowcy z King's College London i London School of Economics przyjrzeli się 68 nowym lekom przeciwnowotworowym zatwierdzonym w latach 2009-2013 przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Okazało się, że w przypadku 39 terapii leki dopuszczono na podstawie wyników zastępczego punktu końcowego, a zatem w sytuacji, gdy badania kliniczne wykazały, iż lek może przedłużać życie lub poprawiać jego jakość.

Taka praktyka jest szeroko stosowana. W wypadku zatwierdzonych na tej podstawie leków zdobycie mocnych dowodów na ich skuteczność trwa jednak całymi latami po ich dopuszczeniu na rynek.

Okazuje się, że po dopuszczeniu wspomnianych 68 leków na rynek, po pięciu latach obecności na nim jedynie w przypadku 35 terapii stwierdzono, że rzeczywiście - w porównaniu z wcześniej istniejącymi terapiami lub placebo - przedłużają życie lub poprawiają jego jakość.

W przypadku pozostałych 33 terapii wciąż nie wiadomo, czy przynoszą jakiekolwiek korzyści kliniczne.

Wyniki badań, opisanych w British Medical Journal, skomentowała profesor Vinay Prasad z Oregon Health & Science University. Jak przyznała wysokie koszty i toksyczność leków przeciwnowotworowych obligują lekarzy do poddania pacjenta tego typu terapii tylko wtedy, gdy są powody, by sądzić, iż terapia zwiększy jego szanse na przeżycie lub poprawi jakość jego życia. Tymczasem badania te sugerują, że możemy nie spełniać tego istotnego warunku.

Więcej: koplaniawiedzy.pl

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH